Doğum sonrası ten tene temasın yenidoğana yapılan ilk intramüsküler enjeksiyonun ağrısına etkisi
The effect of skin-TO-skin contact after birTH on the pain of the first intramuscular injection to newborn
  1. Tez No: 681537
  2. Yazar: LEYLA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Araştırma doğum sonrası ten tene temasın yenidoğana yapılan ilk intramüsküler enjeksiyon ağrısına etkisini değerlendirmek amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve yöntem: Deneysel olarak planlanan çalışma, 4 Kasım 2020-20 Ocak 2021 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinde yürütüldü. Doğum sonrası 60 sağlıklı term yenidoğan randomize olarak deney ve kontrol gruplarına atandı. Deney grubuna enjeksiyon öncesi ve sonrası 5 dk. ten tene temas uygulanıp, kontrol grubuna her hangi bir uygulama yapılmadı. Yenidoğanların ağrı yanıtı Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (Neonatal Infant Pain Scale: NIPS), ağlama süresi, oksijen saturasyonu ve kalp atım hızı ile değerlendirildi. Ağrı; girişim öncesi, enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası 5. dk, enjeksiyon sonrası 10. dk olmak üzere dört farklı zaman noktasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been conducted in order to evaluate the effect of skin-to-skin contact after birth on the pain of the first intramuscular injection to newborn. Materials and Methods: The study planned experimentally has been performed at a training and research hospital between November 4, 2020-January 20, 2021. 60 healthy newborn have been taken randomizedly to experimental and control groups after birth. A skin-to-skin contact has been applied for 5 minutes to the experimental group before and after the injection, and any application has not been made to the control group. Pain response (the Neonatal Infant Pain Scale: NIPS), duration of crying, oxygen saturation and heart rate have been examined, and pain has been compared at four different points of time as pre-intervention, pre-injection, the fifth minute after the injection and the tenth minute after the injection.