Açık plan ofislerde konuşma anlaşılırlığı parametrelerinin analizi
Analysis of speech clarity parameters in open plans offices
  1. Tez No: 681551
  2. Yazar: UFUK SİNKİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ÖZİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Müzik, Architecture, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Modern yüzyıl içinde yaygın olarak tercih edilen çalışma ortamları olan açık plan ofislerde çalışma verimliliğinin sürdürülebilmesi, akustik koşulların optimize edilmesiyle yakından ilişkilidir. Kötü akustik koşulların konsantrasyon kaybı gibi sebeplerden dolayı çalışma alanlarında ciddi verimlilik düşüşüne neden olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; açık plan ofislerin akustik koşullarının uluslararası standartlar çerçevesinde konuşma anlaşılırlığı parametre gereksinimlerinin yeterlilik faktörlerini belirlemek ve ölçüm sonuçlarını karşılaştırmaktır. Bu bağlamda Asır Grup'a ait açık plan ofis örnek ofis olarak seçilmiştir. Akustik koşullar yazılım aracılığı ile uluslararası standartizasyon belgesi TS EN ISO 3382-3 standart ve hesaplama ilkelerine göre; örnek açık plan ofisin aslına ek olarak birbirinden farklı akustik koşullarda altı model Odeon oda akustik 15.16 yazılımı ile simüle edilmiştir. Simülasyondan edilen sonuçlar karşılaştırılıp ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Open-Plan Offices, which are widely preferred working environments in the modern century; sustaining operating efficiency is closely related to optimizing acoustic conditions. It is known that bad acoustic conditions cause a serious decrease in productivity in working ares due to reasons such as loss of concentration. The aim of this thesis is to determine the adequacy factors of the speech intelligibility parameter requirements of the acoustic conditions of open-plan offices within the framework of international standards and to compare the measurement result. In this context, the open plan Office of Asır Group was chosen as a sample Office. Acoustic conditions through software, according to the international standardization document TS EN ISO 3382-3 standards and calculation principles; in addition to the orginal of the sampla open-plan Office, six models in diffrent acoustic conditions were simulated with Odeon rooms acoustic 15.16 software. The result from the simulation were compared and evaluated.