Ses maskeleme sistemleri ve bir açık plan ofisin akustik analizi
Sound masking systems and acoustic analysis of an open-plan office
  1. Tez No: 957755
  2. Yazar: TOLGA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Müzik, Science and Technology, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Aktif ses maskeleme, konuşma gizliliği ve ekonomik üretkenliği daha verimli hale getirmek amacıyla ofis ve benzeri mekânlardaki ortam sesleri ve çalışanlar için dikkat dağıtıcı gürültülerin algılanmasını minimum seviyeye indirmek, baskılamak amacıyla belirli frekans ve özellikteki seslerin ortama uygulanmasıdır. Ses maskelemeye yönelik önlem alma ihtiyaçları 1970'li yıllarda açık plan ofislerdeki gürültü sorunları nedeniyle ortaya çıkmıştır. Açık plan ofis konseptinin mimari tasarımları ile gündeme gelen ses maskeleme ihtiyacı projelere dâhil edilmiş, mimarların 60'lı yılların yaklaşımıyla yaptığı ofis tasarımlarında, ofis içi doğal faaliyetler ve arka plan seslerinin maskelenmesi için mevcut yalıtım tekniklerinin yeterli olacağı düşünülmüştür. Öte yandan ofis gürültülerinin aynı zamanda çalışanlar üzerinde bir isteklendirme dürtüsü yaratabileceği, çalışmayı teşvik edici özelliğe sahip olabileceği de düşünülmekteydi. Bu düşüncenin pek de geçerli olmadığı anlaşıldı ve kısa sürede terk edildi. Ofis gürültülerinin çalışanlar üzerinde fiziksel, psikolojik ve konuşmaların gizliliği anlamında olumsuz sonuçlar yarattığı bilinmektedir. Diğer taraftan bu durum özellikle tasarım, üretim gücü ve maliyet anlamında bazı avantajlar da sağlayabilir. Günümüzde açık plan ofislerin tercih edilmesinin önemli nedenleri arasından yapı malzemelerinden, maliyetten tasarruf; ofis direktörlerinin çalışanların performansını yakından izlemek ve maksimum ekonomik karlılığın sağlanmasıdır. Yönetici ofislerin bağımsız mekânlar şeklinde tasarlanması halinde üst düzey konuşmaların gizliliği bakımından erken dönemlerde çok fazla maskeleme ihtiyacı oluşmamıştır. Bugün açık planlı ofis mekânlarında çalışanların sayısı, kentleşme ve gelişen teknolojilerin katkısıyla gürültü sayılabilecek sesler oldukça yoğun olabilmektedir. Bugün artık açık plan ofis ortamlarında gürültü ve üst düzey veya çalışanları olumsuz etkileyecek türden konuşmalarda gizliliği kontrolünün denetim altında tutulması kaçınılmaz. Çalışma ortamı içerisindeki konuşma ve diğer gürültülerin kontrolü sadece ortam akustiği üzerinde yapılacak birkaç akustik iyileştirme ile kontrol edilememektedir. Çalışma ortamında gizlilik ve gürültü kontrolünü sağlamak yeterli değildir; konuşmaların belirli mesafelerdeki kişiler arasında anlaşılmaması ve çalışanlar üzerindeki fiziksel ve psikolojik etkilerin de minimum seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı aktif ve pasif ses maskeleme sistemlerinin nasıl çalıştıklarını incelemek, akustik tasarım ve parametrelerle ilişkisini ele alarak bir açık plan ofis örneği üzerinde bu maskeleme sistemlerini sonuçları ile analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Active sound masking is the application of sounds of certain frequencies and characteristics to the environment to minimize and suppress the perception of ambient sounds and distracting noises for employees in offices and similar spaces to make speech privacy and economic productivity more efficient. The need for sound masking measures emerged in the 1970s due to noise problems in open-plan offices. The need for sound masking, which came to the agenda with the architectural designs of the open-plan office concept, was included in the projects. The office designs made by the architects with the approach of the 60s, it was thought that the existing insulation techniques would be sufficient to mask the natural activities and background sounds in the office. On the other hand, it was also thought that office noises could create a motivational impulse in employees and encourage them to work. This idea proved to be untrue and was soon abandoned. It is known that office noise has negative consequences on employees in terms of physical, psychological, and confidentiality of conversations. On the other hand, this situation can also provide some advantages, especially in terms of design, production power, and cost. Among the important reasons for the preference of open-plan offices today are the saving of building materials, cost savings; and office directors to closely monitor the performance of employees and to ensure maximum economic profitability. If executive offices are designed as independent spaces, there was not much need for masking in the early periods in terms of the confidentiality of high-level conversations. Today, the number of employees in open-plan office spaces, urbanization, and the contribution of developing technologies can be quite intense. Today, it is inevitable to keep confidentiality control under control in open-plan office environments in terms of noise and high-level conversations that may adversely affect employees. The control of speech and other noise in the working environment cannot be controlled only by a few acoustic improvements to the ambient acoustics. It is not enough to provide privacy and noise control in the work environment; conversations should not be understood between people at certain distances and the physical and psychological effects on employees should be minimized. The aim of this study is to examine how active and passive sound masking systems work and to analyze the results of these masking systems on an open-plan office example by considering their relationship with acoustic design and parameters.