Türkiye'de Gerçekçi Matematik Eğitimi'nin meta-tematik analizi
A meta-thematic analysis of Realistic Mathematics Education in Turkey
  1. Tez No: 681564
  2. Yazar: İREM GÜL UYANIKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ BATDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gerçekçi Matematik Eğitimi 1960 ve 1970li yıllarda Wiscobas Projesi kapsamında Freudenthal tarafından yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan bir eğitim reform hareketidir. Bu reform, matematik eğitiminde önemli değişiklikleri ile birlikte öğrenci yetiştirmek için öğretmen eğitimlerini kapsamaktadır. 1960 ve 1970li yıllarda başlayan bu reform hareketi 50 yılı aşkın bir süredir kullanılmakta olup günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Bununla birlikte matematik öğretiminde birçok öğrenme kuramına örnek olacak nitelikte bir reform hareketidir. Bu reform hareketinin başlangıç noktası zihnin nesneyi sezgi yoluyla kavradığı düşüncesidir. Bu reform hareketinin kurucusu olan Freudanthal'in matematiği bir insan aktivitesi olarak görmüştür. Bu reform hareketine göre matematik öğretimi, anlamlandırma ile başlayıp matematikleştirme süreci ile devam etmelidir. Yani Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımında matematik eğitimine öğrencilerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri bir problem durumu ile başlanması gerektiğini söylemektedir. Bu şekilde başlanan eğitimin öğrenciler için daha anlamlı olacak ve öğrenciler karşılaştıkları problemi çözebilmek için uğraş vereceklerdir. Bu sayede öğrenciler matematik dersine karşı olan olumsuz tutumlardan kurtulup matematik dersinin günlük yaşamda kullanmaya başlayarak matematik dersini karşı olumlu bir tutum sergileyeceklerdir.
Özet (Çeviri)
Realistic Mathematics Education is an educational reform movement that emerged as a result of the work carried out by Freudenthal within the scope of the Wiscobas Project in the 1960s and 1970s. This reform includes both teacher training to train students and also significant changes in mathematics education. This reform movement, which started in the 1960s and 1970s, has been used for over 50 years and still exists today. Moreover, it is a reform movement that will set an example for many learning theories in mathematics teaching. The starting point of this reform movement is the idea that the mind grasps the object through intuition. Freudenthal, the founder of this reform movement, saw mathematics as a human activity. According to this reform movement, teaching mathematics should start with interpretation and continue with the process of mathematization. In other words, mathematics education should be started with a problem that students encountered or may encounter in their daily lives. The education started in this way will be more meaningful for the students and the students will try to solve the problem they face. In this way, students will get rid of negative attitudes towards mathematics lesson, start using mathematics lesson in daily life and display a positive attitude towards mathematics lesson.