Fiziksel engelli annelerin çocuklarının bakımı ile ilgili deneyimleri ve hemşirelerden beklentileri
Experiences of mothers with physical disabilities in the care of their children and their expectations from nurses
  1. Tez No: 681580
  2. Yazar: SÜMEYRA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Fiziksel engelli birçok kadın anne olurken, çocuklarının bakımı ile ilgili çeşitli deneyimleri yaşıyor ve bu süreçte hemşirelerden beklentileri oluyor. Buna rağmen fiziksel engelli annelerin çocuk bakım deneyimlerinin ve bu konuda hemşirelerden beklentilerinin araştırıldığı çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı, fiziksel engelli annelerin çocuklarının bakımı ile ilgili deneyimlerini, bu süreçte hemşirelerden beklentilerini belirlemek ve bu beklentiler doğrultusunda hemşireler için stratejik önerilerin oluşturulmasını sağlamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Nitel bir yöntem olan fenomenolojiye bağlı kalınarak yürütülen araştırmanın verileri, Türkiye'de altı farklı ilde Şubat 2020 - Eylül 2020 tarihleri arasında toplandı. 0-18 yaş arasında engelsiz çocuğu olan 21 fiziksel engelli anne çalışma grubunu oluşturdu. Metodolojik olarak verilerin analizinde tümevarımsal kodlama yolu takip edildi. Analizde Max Qualitative Data Analysis (MAXQDA) Analytics Pro2020 programından destek alındı. Araştırma için kurum etik kurul izni yazılı, katılımcıların onayları ise ses kayıt cihazı eşliğinde yazılı ve sözlü olarak alındı. BULGULAR: Yapılan tematik analiz sonucu olarak altı tema elde edildi. Bu temalar“Doğum Öncesi Duygular ve Destek Gereksinimi”,“Doğum Sonrası Duygular ve Çocuğun Bakımı”,“Bakım Sürecini Kolaylaştırıcı Stratejiler”,“Okul Süreci”,“Beklenti ve Tavsiyeler”,“Avantajlar ve Dezavantajlar”olarak elde edildi. SONUÇ: Araştırmada, fiziksel engelli annelerin, engellikten ötürü çocuk bakımında çeşitli deneyimler yaşadığı, çocuğa bakım verirken yardım aldıkları veya işlerini kolaylaştırmak için çeşitli stratejiler geliştirdikleri tespit edildi. Fiziksel engelli anneler, hemşirelerin kendilerine güvenmediklerini hissettirdiklerini ve durumları ile ilgili yeterli empati yapamadıklarını ifade etmişlerdir. Katılımcılar fiziksel engellerine bağlı gereksinimlerine yönelik hemşirelerin eğitim ve bilgilendirme girişimlerinin de sınırlı olduğunu belirtmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Fiziksel engelli anne, Çocuk bakım deneyimi, Hemşirelerden beklenti, Nitel Çalışma
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: While more women with physical disabilities are becoming mothers, they have various experiences regarding the care of their children and they have expectations from nurses in this proce. Studies researching child care experiences of physical disabilities mothers and their expectations from nurses on this subject are quite limited. The purpose of this study is to determine the experiences of physical disabilities mothers in the care of their children and their expectations from nurses in this process and to provide strategic recommendations for nurses in line with these expectations. MATERIAL AND METHOD: Data from research conducted adhering to phenomenology, a qualitative method were collected between February 2020- September 2020 date in six different provinces in Turkey. The study group consisted of 21 physical disabilities mothers with children aged 0-18. In the analysis of the data as methodologically, the inductive coding path was followed. In the analysis, support was received from the Max Qualitative Data Analysis (MAXQDA) Analytics Pro2020 program. For the research, written permission from the ethics committee of the institution was obtained, and the approvals of the participants were obtained in writing and verbally with a tape recorder. RESULTS: Six themes were obtained as a result of the thematic analysis. These themes were obtained as“Prenatal Emotions and the Need for Support”,“Postpartum Emotions and Care of the Child”,“Strategies to Facilitate the Care Process”,“School Process”,“Expectations and Recommendations”,“Advantages and Disadvantages”. CONCLUSION: In the research, mothers with physical disabilities were found to go through various experiences in childcare due to disabilities, receive help while providing care to their children, or develop several strategies to facilitate their work. Mothers with physical disabilities stated that nurses did not trust them and did not empathize enough regarding their conditions. The participants also mentioned that nurses' training and attempts to provide information related to their needs resulting from physical disabilities were limited. KEYWORDS: Physical disabilities mothers, Childcare experience, Expectation from nurses, Qualitative Study