Primer hiperparatiroidisi olan hastalarda endokanın kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisi
The relationship between endocan and cardiovasculer disease risk in patients with primary hyperparathyroidism
- Tez No: 681582
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Primer Hiperparatiroidi hastalarında artmış kardiyovasküler hastalık riski mevcuttur. Endokan, inflamasyon ve endotel disfonksiyonunun önemli bir biyobelirteçidir. Bu çalışmada primer hiperparatiroidi (PHPT) tanılı hastalarda endokan düzeyinin kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisini araştırmayı planladık. Materyal ve Metod: Bu kesitsel çalışma 51 PHPT hastası (opere olmamış) ile 31 kontrol grubunu kapsamaktadır. PHPT tanısı konulan hastalardan ve kontrol grubundan endokan, hsCRP, hormon ve kolesterol paneli için serum örneği alınmıştır. Doppler Ultrasonografi (USG) cihazı ile karotis intima-media kalınlığı (KIMK) ölçümü yapılmıştır. Mobil-O-Graph NG (I.E.M GmbH Stolberg, Germany) arteriyograf cihazı ile hastaların Pulse Wave Velocity (PWV) ölçümü yapılmıştır. Bulgular: PHPT hastalarında kontrol grubuna göre serum endokan ve HsCRP düzeyleri anlamlı derecede yüksek tespit edildi (sırasıyla; p=0,001, p=0,033).
Özet (Çeviri)
Objective: There is an increased risk of cardiovascular disease in patients with primary hyperparathyroidism. Endocan is an important marker of inflammation and endothelial dysfunction. In this study, we planned to investigate the relationship between endocan level and cardiovascular disease risk in patients with primary hyperparathyroidism (PHPT). Method: This cross-sectional study included 51 PHPT patients (not operated) and 31 control groups. Serum samples were taken from patients diagnosed with PHPT and control groups for endocan, hsCRP, hormone and cholesterol panel. Carotid intima-media thickness (cIMT) was measured with Doppler Ultrasonography (USG) device. PWV (Pulse Wave Velocity) measurement was performed with Mobil-O-Graph NG (İ.E.M GmbH Stolberg Germany) arteriograph device. Results: Serum endocan and HsCRP levels were found to be significantly higher in PHPT patients compared to control (p=0.001, p=0.033, respectively).