Kalça artroplastilerinde ultrasonografi eşliğinde fasya iliaka kompartman bloğu ile devamlı epidural bloğun postoperatif analjezi etkinliğinin karşılaştırılması
Efficacy comparison between ultrasound - guided fascia iliaca compartment block and continuous epidural block in postoperative analgesia after hip arthroplasty
  1. Tez No: 681583
  2. Yazar: ANIL KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Total kalça protezi operasyonları, ameliyat sonrası şiddetli ağrı ile seyretmektedir. TKP operasyonlarında epidural ve spinal anestezi uygulamaları ile intraoperatif kanamanın daha az olduğu bildirilmiştir. Santral blok tekniklerinin yanısıra periferik blok tekniklerinin de ortopedi olgularında intraoperatif ve postoperatif kanamayı azalttığı ve hemodinamiye de olumlu katkıları olduğu bildirilmiştir. Postoperatif ağrı solunum, kardiyovasküler, gastrointestinal, immun sistem gibi birçok sistemi olumsuz yönde etkilemektedir. Hastaların hastanede yatış süresini, mobilizasyon zamanını, morbidite ve mortalitesini azaltmak için postoperatif ağrıyı ortadan kaldırmak gerekmektedir. Biz de bu çalışmada postoperatif ağrıyı önlemek için fasya iliyaka kompartman bloğu ile epidural bloğu karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, spinal anestezi altında elektif total kalça protezi operasyonu olan hastaların retrospektif olarak dosyaları incelenmiştir. Çalışmamıza postoperatif analjezi amacıyla hastalara epidural analjezi veya FICB yapılan, ASA risk sınıfına göre ASA Ⅰ/Ⅱ/Ⅲ olan, 18-80 yaş aralığındaki 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalar postoperatif analjezi için uygulanılan yöntemlere göre; Grup FICB ve Grup EPİ olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Cerrahi bitiminde Grup FICB' deki hastalara postoperatif analjezi amaçlı ultrason eşliğinde FICB yapılıp 40 mililitre % 0,25 Bupivakain hidroklorür uygulandı. Grup EPİ' deki hastalara ise postoperatif analjezi için epidural kataterden 100 miligram Bupivakain hidroklorür + 250 mikrogram fentanil sitrat verildi. Postoperatif dönemde hastaların ağrı düzeyleri VAS ile değerlendirilip VAS değeri 4 ve üzeri olan hastalara iv meperidin uygulanıldı. Spinal blok sonrası cilt insizyonunun başlangıç zamanı, cerrahinin süresi, intraoperatif dönemde efedrin ihtiyacı, mobilizasyon zamanı ve taburculuk gün sayıları kaydedildi. Hastaların postoperatif ilk analjezik gereksinim zamanı, 48 saat boyunca toplam kaç miligram meperidin tüketildiği, postoperatif 30. dk, 2. nsaat, 6. saat, 12. saat, 24. saatlerde ölçülen VAS değerleri ve hasta memnuniyeti düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 22' si kadın, 18' i erkektir. Hastaların 1' i ASA I, 25' i ASA II ve 14'ü ASA III olup gruplar arasında cinsiyet ve ASA skorları dağılımı açısından farklılık yoktur. Yaş ortalaması Grup FICB' deki hastaların 66,2 iken, Grup EPİ' deki hastaların ise 68,55' tir. Grup FICB' deki hastaların postoperatif 2., 6., 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Total hip replacement (THR) is associated with severe postoperative pain. It has been reported that intraoperative bleeding occurs less when epidural or spinal anaesthesia was applied. Besides central-block techniques, peripheral block techniques have been reported to reduce intraoperative and postoperative bleeding in orthopaedic surgery and contribute to haemodynamics favourably. Postoperative pain affects many body systems adversely; including respiratory, cardiovascular, gastrointestinal and immune systems. Postoperative pains hould be eliminated in order to shorten the time to mobilize the patient, shorten the length of hospital stay and reduce mortality and morbidity. In this study, we aimed to compare fascia iliaca compartment block (FICB) with epidural block in the prevention of postoperative pain. Materials and Methods: Medical files of patients; who underwent elective total hip arthroplasty under spinal anaesthesia, were retrospectively reviewed for the study. Forty patients; who were in the age range of 18-80 years, who were assigned to ASAI, ASA II or ASA III according to the American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status classification system and who underwent epidural analgesia or FICB for postoperative analgesia were included in our study. The patients were divided into two groups as Group FICB and Group EPI according to the method performed to obtain postoperative analgesia. At the end of the operation, patients in GroupFICB underwent ultrasound-guided FICB for postoperative analgesia and received 40 millilitres of 0.25% bupivacaine hydrochloride. Patients in Group EPI were given 100 milligrams bupivacaine hydrochloride and 250 micrograms fentanyl citrate through an epidural catheter to obtain postoperative analgesia. In the postoperative period, pain severity was evaluated by the Visual Analogue Scale (VAS). Patients with VAS scores of ≥4 were administered meperidine intravenously. The time whenv the skin incision was made after the spinal block, the operative time, the intraoperative need for ephedrine, the time when the patient was mobilized, and thenumber of days in hospital until the hospital discharge were recorded. Time to first analgesia request after the operation, total milligrams of meperidine received in the postoperative 48 hours, postoperative VAS scores at the 30th minute, 2nd hour, 6th hour, 12th hour, 24th hour and 48th hour and patient satisfaction levels were evaluated. Results: Of the patients included in our study, 22 were women and 18 were men. One patient was assigned to ASA I, 25 were assigned to ASA II, and 14 patients were assigned to ASA III. The distribution of gender or ASA categories was not different between the groups. The mean age was 66.2 years in Group FICB and 68.55 years in Group EPI.