Okul öncesi çocuğunun internet kullanımı ve sorunlu davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the pre-school child's internet use and problem behaviors
- Tez No: 681586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi dönem çocuğunda internet kullanımının sorunlu davranışlarla ilişkisini incelemektir. Bu amaçla çalışmaya 2020-2021 eğitim öğretim yılında Çorum ilinde Merkez ilçede bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim okullarında eğitim alan 3-7 yaş aralığındaki 468 öğrencinin annesi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Aile- Çocuk İnternet Bağımlılığı Ölçeği”,“Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizleri parametrik yöntemlerden Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Örneklem t-Testi ile ayrıca Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre okul öncesi öğrencilerinin internet kullanımları ve davranış sorunları arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Okul öncesi davranış sorunları ile öğrencilerin cinsiyet, doğum sırası arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır. Okul öncesi öğrencilerinin yaş ve kardeş sayısı ile davranış sorunları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur. Okul öncesi öğrencilerinin ebeveyn çalışma durumuna göre davranış sorunları arasında, ebeveyn eğitim düzeyi ile de aile-çocuk internet bağımlılığı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca okul öncesi öğrencilerinin cinsiyet, yaş, doğum sırası, kardeş sayısı ile aile- çocuk internet bağımlılığı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between internet use and problematic behaviors in preschool children. For this purpose, the mothers of 468 students aged 3-7 who were educated in pre-school education schools affiliated to the Ministry of National Education in the Central district of Çorum province in the 2020-2021 academic year participated voluntarily.“Personal Information Form”,“Family-Child Internet Addiction Scale”,“Preschool Behavior Problems Screening Scale”were used as data collection tools in the research. Data analyzes were carried out using parametric methods, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), T-Test for Independent Samples, and Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. According to the findings, there is a positive and significant relationship between pre-school students' internet use and behavioral problems. There is no statistically significant difference between preschool behavior problems and students' gender, age, birth order. There is a statistically significant difference between the number of siblings of preschool students and behavioral problems. A statistically significant difference was found between preschool students' behavioral problems according to their parental employment status, and between parental education level and family-child internet addiction. In addition, no statistically significant difference was found between preschool students' gender, age, birth order, number of siblings and family-child internet addiction.