Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenler için hizmetiçi eğitim modeli önerisi
Proposal of in-service training model for teachers working at the Ministry of Education
  1. Tez No: 681588
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görüşleri dikkate alınarak öğretmenlere yönelik bir hizmet içi eğitim model önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerini içeren“karma araştırma”modeli kullanılmıştır. Nitel aşamada çalışma grubu; Milli Eğitim Bakanlığından sekiz üst yönetici, Ankara'da görev yapan dokuz öğretmen ve dokuz okul müdürü ile İstanbul, Hatay, Rize ve Diyarbakır'da görev yapan 73 öğretmen olmak üzere toplam 99 kişiden oluşmaktadır. Nicel aşamada hedef evren Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan bütün öğretmenlerdir. Örneklem ise farklı illerde görev yapan 420 öğretmenden oluşmaktadır. Nitel aşamada, var olan hizmet içi eğitim yapılanmasına yönelik görüş ve öneriler bireysel ve odak grup görüşmeleri yoluyla; Covid-19 salgını sürecine yönelik öğretmen görüşleri ise yazılı olarak alınmıştır. Nicel aşamada ise araştırmacı tarafından geliştirilen modele yönelik önerileri içeren anket aracılığıyla görüşler alınmıştır. Ankette her soruya ilişkin yanıtların yüzde ve frekansları hesaplanmış; cinsiyet, kıdem, görev, branş, okul türü ve il değişkenleri açısından katılımcıların görüşleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının görülebilmesi için ki-kare testi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, var olan hizmet içi eğitim sisteminde gereksinimlerin tam olarak tespit edilemediği, planlamanın daha çok merkezi bir anlayışla yürütüldüğü, yerel düzeyde önemli ölçüde kapasite sorunlarının bulunduğu, eğitimlerin etkililiğinin izleme ve değerlendirmesinin yeterince gerçekleştirilemediği bulgularına ulaşılmıştır. Var olan sorunların giderilebilmesi için merkez örgütü, il milli eğitim müdürlükleri ve okullarda yeniden yapılanma gereksiniminin bulunduğu sonuç olarak ortaya konulmuştur. Bu çerçevede öğretmenler için iş yaşantılarıyla bütünleşmiş, işbirliği ve birlikte sorumluluk üstlenme kültürünün ağırlık kazandığı, odağında okulların bulunduğu bir yapıyı içeren hizmet içi eğitim modeli önerisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to develop an in-service training model proposal for teachers, with an emphasis on the opinions of administrators and teachers working in the Ministry of National Education. The“mixed research”model, which includes quantitative and qualitative research methods, was used in the research. In the qualitative stage there were 99 participants, including eight senior administrators from the Ministry of National Education, nine teachers and nine school principals working in Ankara, and 73 teachers working in Istanbul, Hatay, Rize and Diyarbakır. At the quantitative stage, the target universe is all teachers working in the Ministry of National Education. The sample consists of 420 teachers working in different provinces. At the qualitative stage, opinions and suggestions regarding the existing in-service training structure were made through individual and focus group interviews. Teachers' views on the Covid-19 epidemic process were received in a written form. At the quantitative stage, opinions were obtained through a questionnaire containing suggestions for the model developed by the researcher. The percentages and frequencies of answers for each question in the survey were calculated; the chi-square test was conducted to see if there was a significant relationship between the opinions of the participants in terms of gender, years in professions, administrative role, discipline, school type and province variables. According to the results of the research, it was found that the needs in the existing in-service training system could not be fully determined, the planning was carried out with a more central understanding, there were significant capacity problems at the local level, and the monitoring and evaluation of the effectiveness of the trainings could not be carried out sufficiently. In order to overcome the existing problems, it has been revealed that there is a need for restructuring in the central organization, provincial national education directorates and schools. In this context, a proposal for an in-service training model was put forward for teachers, which includes a structure that is integrated with work life, where the culture of cooperation and taking responsibility together gains importance, and the focus is shifted to schools.