Adölesanlarda ilerleyici kas gevşetme egzersizinin stres, anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercise on stress, anxiety and depression levels in adolescents
- Tez No: 681616
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma adölesanlarda ilerleyici kas gevşetme egzersizinin stres, anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize olmayan kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Yalova ilinde iki lisede öğrenim gören 12. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Müdahale grubunda 31 ve kontrol grubunda 57 olmak üzere toplam 88 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında“kişisel bilgi formu”ve“Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-42)”kullanılmıştır. Müdahale grubuna sekiz haftalık çevrimiçi ilerleyici kas gevşetme egzersizi uygulanmıştır. Araştırma öncesinde her iki gruptaki adölesanlar arasında yaş, cinsiyet, ebeveyn eğitim düzeyi ve çalışma durumu, aile gelir durumu, aile ile birlikte yaşama, kardeş sayısı, akademik başarı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0.05) belirlenmiştir. Müdahale ve kontrol grupları arasında stres, anksiyete ve depresyon ön test ortalama puanları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p 0,05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a non-randomized controlled study to determine the effect of progressive muscle relaxation exercise on stress, anxiety and depression levels in adolescents. The population of the study was consisted of 12th grade students studying in two high schools in Yalova city. A total of 88 students, 31 in the intervention group and 57 in the control group, were included in the study.“Personal Information Form”and“Depression Anxiety and Stress Scale (DASS-42)”were used to collect the data. Online progressive muscle relaxation exercise was applied to the intervention group during eight weeks. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of socio-demographic characteristics such as age, gender, parental education level and employment status, family income, living with the family, number of siblings, and academic achievement (p>0,05). There was a statistically significant difference (p0,05).