Sadeleştirilmiş matematik maddeleriyle öğrenci performansı ve madde anlaşılırlığı arasındaki ilişki
The relationship between simplified mathematics items with student performance and item comprehensibility
- Tez No: 681653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, sadeleştirilmiş matematik maddeleriyle öğrenci performansı ve madde anlaşılırlığı arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışması modelinde tasarlanmıştır. Çalışmaya ait veriler farklı illerde ikamet eden, farklı ortaokullarda okuyan ve çevrim içi ortamda ulaşılabilen 14 yaş grubundaki 20 öğrenciden toplanmıştır. Öğrencilerin yarısı, orijinal test formunu diğer yarısı sadeleştirilmiş test formunu sesli düşünerek yanıtlamıştır. Ardından her bir öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, sadeleştirilmiş maddelerin orijinal maddelere tercih edilmesinde en etkili olan faktörün madde uzunluğu ve görece az etkili olan faktörlerin kelime sıklığı/yaygınlığı ile cümle uzunluğu olduğu ortaya çıkmıştır. Sadeleştirilmiş maddeleri madde uzunluğuyla ilgili gerekçelerle tercih eden öğrencilerin gerekçeleri kısa maddelerin daha kolay olması ve kısa sürede çözülebilmesiyle ilgilidir. Sadeleştirilmiş maddeleri kelime sıklığı/aşinalığı ilgili gerekçelerle tercih eden öğrencilerin gerekçeleri ise değiştirilen kelimelerin daha anlaşılır olmasıyla ilgilidir. Cümle uzunluğuyla ilgili gerekçelerle sadeleştirilmiş maddeleri tercih eden öğrencilerin gerekçeleri ise kısa cümlelerin uzun cümlelere göre daha anlaşılır ve akılda kalıcı olduğuyla ilgidir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan bir diğer bulgu ise sadeleştirilmiş maddeleri kelime sıklığı ve/veya cümle uzunluğuyla ilgili gerekçelerle tercih eden öğrencilerin Türkçe ve matematik notlarının genel olarak daha yüksek olduğudur. Çalışma bulgularına dayalı olarak, matematik maddelerinin aşina olunan kelimelerle ve kısa cümlelerle oluşturulmasının maddeyle ölçülen davranışa sahip bazı öğrencilerin maddeleri anlamasına katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları bu katkının Türkçe ve matematik başarısı bakımından alt grupta yer alan öğrencilerde daha belirgin olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to examine the relationship between simplified mathematics items with student performance and item comprehensibility. The study is designed as a multiple-case study model from qualitative research methods. The data of the study is collected from 14 years old 20 students who resided in a different province, enrolled at different secondary schools, and accessible online. Half of these students responded original test form, the other half responded simplified test form by thinking aloud. Following semi-structured interviews were held with each student. In the result of the study, it emerged that the most effective factor in preferring simplified items over original items is item length and the most ineffective factors are word frequency and sentence length. The reasons of students who preferred simplified items for reasons related to item length are related to the fact that short items can be solved more easily and in a short time generally. The reasons of students who preferred simplified items for reasons related to word frequency are related to the fact that words that are used frequently are more understandable. The reasons students who preferred simplified items for reasons related to sentence length are related to the fact that short sentences are more understandable and memorable than long sentences. Another finding that emerged in the result of the study is that math and Turkish grades of the students who preferred simplified items for reasons related to word frequency and sentence length are generally higher. Based on the findings of the study, it is concluded that constructing math items with words that are used frequently and short sentences can be beneficial to understand items for some students who have behaviour measured by item. The findings of the study support that this benefit can be more evident for students who are in the lower group in terms of Turkish and mathematics achievement.