Voleybolcularda okülo-motor egzersizlerin dinamik görme keskinliği, denge ve performans üzerine etkisi
The effect of oculo-motor exercises on dynamic visual accuracy, balance and performance in volleyball players
  1. Tez No: 681652
  2. Yazar: ELİF ALEYNA YAZGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KAYA CİDDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Performansı desteklemek için, sporcuların sadece fiziksel ve motor yeteneklerini değil, aynı zamanda görsel ve algısal-bilişsel becerilerini de geliştirmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada okülo-motor egzersizlerin kadın voleybolcuların denge, dinamik görme keskinliği ve performansları üzerindeki etkisininin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen en az 3 yıldır voleybol oynayan 16-26 yaş aralığındaki 52 kadın voleybolcu müdahale (n=26) ve kontrol grubu (n=26) şeklinde randomize olarak iki gruba ayrıldı. Müdahale grubuna rutin antrenmanlarına ek olarak sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere, haftada 6 gün, 4 hafta boyunca okülo-motor egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam etti. Tüm katılımcıların dinamik görme keskinliği Dinamik Görme Keskinliği Testi (DGKT) ile ölçüldü. Statik dengeleri Flamingo Denge Testi (FDT) ile, dinamik dengeleri Y Denge Testi (YDT) ile değerlendirildi. Sıçrama performansları Dikey Sıçrama Testi (DST) ile ve reaksiyon süreleri Nelson El Reaksiyon Testi (NERT) ile ölçüldü. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez yapıldı.
Özet (Çeviri)
To support performance, athletes need to improve not only their physical and motor abilities, but also their visual and perceptual-cognitive skills. There are few studies about the effect of visual skills training on the functional skills and performance of athletes. In this study, the aim was to investigate the effect of oculo-motor exercises on balance, dynamic visual acuity and performance of female volleyball players. A total of 52 female volleyball players aged 16-26 years who played volleyball for at least 3 years were randomly divided into two groups as the intervention (n = 26) and the control group (n = 26). In addition to routine training, the intervention group received an oculo-motor exercise program twice a day in the morning and evening, 6 days a week, for 4 weeks. The control group continued their routine training. Dynamic visual acuity of all participants was measured with the Dynamic Visual Acuity Test (DVA). Static balance was evaluated with the Flamingo Balance Test (FBT) and dynamic balance with the Y Balance Test (YBT). Jump performances were measured with the Vertical Jump Test (VJT) and reaction times with the Nelson Hand Reaction Test (NERT). All evaluations were done twice, before and after the study.