Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelere verilen eğitimin hemşirelerin pediatrik ağrı bilgi ve tutumlarına etkisi
Effect of training given to nurses working in surgical units on nurses' pediatric pain knowledge and attitudes
  1. Tez No: 681654
  2. Yazar: GÜLCAN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin pediatrik ağrıya yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve sonrasında online olarak verilecek olan pediatrik ağrı yönetimi konulu eğitimin etkinliğini değerlendirmek amacıyla“ön test-son test girişimsel”bir çalışma olarak planlandı ve uygulandı. Araştırmanın evreninin Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 325 hemşire, örneklemini ise çocuk hasta takibinin yapılma potansiyelinin olduğu cerrahi birimlerde görev alan 106 hemşire oluşturdu. Literatür bilgileri ışığında çalışmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgiler Formu”ve Salentra ve ark. tarafından (1999) geliştirilip, Twycross (2004) tarafından düzenlenerek son halini alan“Pediatrik Ağrı Bilgi ve Tutum Ölçeği”ile elde edilen veriler, SPSS 23 istatistik paket programında, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin ortalama yaşının 28,52±4,82, %81,1'inin kadın, %43,4'ünün evli, %78,3'ünün lisans mezunu ve %36,8'inin üç yıldan az mesleki deneyime sahip olduğu belirlendi. Ayrıca hemşirelerin %24'ünün yetişkin acil ünitesinde çalıştığı, %80,2'sinin çalıştığı birimde çocuk hastaları takip ettiği ve %56,6'sının daha önce pediatrik ağrı konulu bir eğitim aldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The study was planned and applied as an '' interventional with pre-test/post-test'' in order to determine the knowledge level of nurses working in surgical units on pediatric pain and to evaluate the effectiveness of training on pediatric pain management, which will be given online afterwards . The population of the study consisted of 325 nurses working at Tekirdağ Namık Kemal University Hospital, and the sample consisted of 106 nurses working in surgical units with the potential to follow-up pediatric patients. The“Personal Information Form”prepared by the researcher with regard to the literature information and the data obtained with the“Pediatric Pain Knowledge and Attitude Scale”developed by Salentra et al. (1999) and edited by Twycross (2004) were evaluated using appropriate statistical methods in the SPSS 23 statistical package program. It was determined that the average age of the nurses who participated in the study is 28.52 ± 4.82, 81.1% are female, 43.4% are married, 78.3% are undergraduate and 36.8% have less than three years of professional experience. Moreover, it was concluded that 24% of the nurses work in the adult emergency unit, 80.2% follow pediatric patients in the unit where they work, and 56.6% have received training on pediatric pain before.