Zwitteriyonik hibrit poliüretan sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of zwitterionic hybrid polyurethane and examining its properties
  1. Tez No: 681662
  2. Yazar: ÖZLEM SADIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı biyomedikal uygulamalar için uygun antibakteriyel ve antifouling özelliklere sahip hibrit poliüretan yapıların sentezi ve yapısal özelliklerinin incelenmesidir. Bu hedefler doğrultusunda öncelikle polietilen glikol 8000 (PEG 8000), 2,2-bis(hidroksimetil) propiyonik asit (DMPA), trietilamin (TEA) ve 3- aminopropil trietoksisilan (APTES) kullanarak iki farklı izosiyanat ile iki farklı yapıda hibrit poliüretanlar sentezlenmiştir. Daha sonra bu poliüretan yapıları üzerine %5, %10, %15 ve %20 olacak şekilde 1,3-propan sulton (1,3-PS) modifikasyonları yapılmıştır. Bu sayede sekiz farklı yapıda zwitteriyonik hibrit poliüretan yapısı elde edilmiştir. Sentezlenen poliüretanlar fourier dönüşüm infrared spektroskopisi (FTIR), x-ışınları difraktometresi (XRD) ve elementel analizleri ile karakterize edilmiştir. Termal özellikleri diferansiyel termal analiz (DTA), termogravimetrik analiz cihazı (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre cihazı (DSC) ile belirlenmiştir. Yüzey özellikleri ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı x-ışını analizörü (EDX) ile incelenmiştir. Sentezlenen yapıların gerçekleştirilen modifikasyona bağlı olarak kükürt içeriklerindeki artış tespit edilmiştir. Ayrıca yarın kristalin formasyondaki poliüretan yapısı modifikasyonla beraber amorf formasyona dönüşüm sağlamıştır. Ayrıca film özellikleride bu dönüşümle birlikte iyileşme gözlemmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to synthesize and examine the structural properties of hybrid polyurethane structures with antibacterial and antifouling properties suitable for biomedical applications. In line with these goals, firstly, hybrid polyurethanes with two different structures were synthesized with two different isocyanates using polyethylene glycol 8000 (PEG 8000), 2,2-bis (hydroxymethyl) propionic acid (DMPA), triethylamine (TEA) and 3-aminopropyl triethoxysilane (APTES). Following, 1,3-propane sulton (1,3-PS) modifications were made on these polyurethane structures at 5%, 10%, 15% and 20%. In this way, eight different zwitterionic hybrid polyurethane structures were obtained. The synthesized polyurethanes were characterized by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), X-ray diffractometry (XRD) and elemental analysis. Thermal properties were determined by differential thermal analysis (DTA), thermogravimetric analyzer (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). The surface properties were investigated by scanning electron microscope (SEM) and energy dispersive x-ray analyzer (EDX). Depending on the modification of the synthesized structures, an increase in the sulfur content was determined. In addition, the polyurethane structure in semi crystalline formation transformed into amorphous formation with modification. In addition, the film properties also improved with this transformation.