Three-dimensional printing of antidiabetic tablets
Antidiyabetik tabletlerin üç boyutlu basımı
  1. Tez No: 681663
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED WADI WADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMED ABDUR RAUF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, kişiselleştirilmiş, ayarlanabilir ilaç salınım profili sunan geometrik olarak özelleştirilebilir tablet üretmek için geleneksel tablet basma teknolojisine alternatif olarak yeni üç boyutlu baskı teknolojisini kullanmak için yapılmıştır. Salım profilinin özelleştirilmesine ek olarak, suda çok az çözünen ilaç repaglinid'inin tablet dozaj formundan çözünmesini arttırmak için geometrik tasarım kullanılmıştır. Üretim teknolojisi olarak üç boyutlu (3D) biyo-yazıcı (EnvisionTEC Bioplotter, Almanya) ile yarı katı ekstrüzyon tekniği kullanılmıştır. Toz halindeki geleneksel farmasötik eksipiyan karışıma sıvı bağlayıcı eklenerek ekstrüzyon için uygun yarı katı hali oluşturulmuştur. Dolgu maddesi olarak laktoz, plastikleştirici olarak PEG 6000 kullanılırken, farklı viskozite dereceli hidroksipropilmetil selüloz (HPMC 100K ve 15K mPa.s) salınım değiştirici polimer olarak kullanılmıştır. Suda çok az çözünen, BCS sınıf II ilacının model olarak antidiyabetik aktif farmasötik bileşen (API) repaglinid kullanılmıştır. Sıvı bağlayıcı, su içinde %0.5 (a/h) HPMC E4M jel olarak oluşturulmuş ve 0,41 mm nozılden ekstrüde edilebilir, yazdırılabilir bir yarı katı karışımı oluşturmak için yeterli miktarda ilave edilmiştir. Tabletlerin dijital silindirik tasarımı Prefactory® RP programı (EnvisionTEC, Almanya) kullanılarak oluşturulmuş, ardından yazıcı işletim programı VisualMachines'e aktarılmıştır. HPMC100K mPa.s ve HPMC 15K mPa.s kullanılarak iki ayrı formülasyon geliştirilmiş ve her formülasyon içinde tabletlerdeki perforasyon seviyelerini belirleyen 1.0, 1.3, and 1.6 mm SD parametreli 3 farklı tipte tablet basılmıştır. Elde edilen tabletler kalınlık, çap, sertlik, ağırlık değişimi, sürtünme kontrolları ve çözünme profilleri ile değerlendirilmiştir. Bu özniteliklerdeki farkları, HPMC çeşidi ve 3D baskı parametreleri (SD) ile ilgili olarak araştırılmıştır. Genel olarak, tabletlerde daha yüksek perforasyon seviyeleri ve HPMC'nin daha düşük viskozite dereceleri, daha yüksek çözünme oranlarını göstermiştir. Ek olarak, perforasyonun kontrol edilmesi, suda az çözünen ilaç repaglinid'inin çözünmesini arttırmada da başarılı olmuştur. Bu nedenle, eczaneler ve hastaneler gibi klinik ortamlarda bir 3D yazıcı ile özelleştirilmiş salınım profillerine sahip tabletler tasarlayarak kişiselleştirilmiş tedavi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to employ the novel technology of three-dimensional printing as an alternative to conventional tableting technology in order to produce geometrically customizable tablet that offers personalized and tunable release profile. In addition to customization of release profile, geometrical design was utilized to enhance the dissolution of poorly water-soluble drug repaglinide from tablet dosage form. Semi-solid extrusion with a three-dimentional (3D) bioprinting machine (EnvisionTEC Bioplotter, Germany) was used as the production technology. Paste of traditional pharmaceutical excipients was formed by mixing powdered component and adding liquid binder. Lactose was used as a filler, PEG 6000 as a plasticizer, while different viscosity grades of hydroxypropylmethyl cellulose (HPMC,100K, and 15K mPa.s) served as release modifier polymers. Repaglinide was the antidiabetic active pharmaceutical ingredient (API) and the model for poorly water-soluble BCS class II drug. The liquid binder was formed as 0.5 % (w/v) gel of HPMC E4M in water, and added in a sufficient amount to create an extrudable, printable paste through a 0.41 mm nozzle. The tablets digital cylindrical design was created using Prefactory® RP program (EnvisionTEC, Germany), and then it was exported to the printer operating program VisualMachines. Two separate formulations were developed using HPMC 100K mPa.s and HPMC 15K mPa.s and, within each formulation, three different types of tablets were printed with strands distances (SD) parameter of 1.0, 1.3, and 1.6 mm (which determined the perforation levels within tablets). The resulting tablets were evaluated by their thickness, diameter, hardness, weight variation, friability, and dissolution profiles. The difference in these attributes were investigated in relation to their HPMC grades and 3D printing SD parameter. Overall, higher perforation levels in tablets and lower viscosity grades of HPMC produced higher rates of dissolution. Additionally, controlling perforations was also successful in enhancing the dissolution of the poorly water-soluble drug repaglinide. Hence, 3DP can be used to design tablets with customized release profiles to suit personalized medication with a 3D printer in clinical settings such as pharmacies and hospitals.