Psikojenik erektil disfonksiyonda akupunktur ve medikal tedavinin karşılatırılması: Prospektif, randomize, plasebo kontrollü bir çalışma
Comparison of acupuncture and medical therapy in psychogenic erectile dysfunction: A prospective, randomized, placebo-controlled study
  1. Tez No: 681667
  2. Yazar: İSMAİL EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP VELİ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Erektil disfonksiyon (ED), tatminkar cinsel performans için yeterli bir ereksiyonu başlatılma ve sürdürmede kalıcı bozukluk halidir. ED, erkeklerde görülen en sık seksüel problemdir. ED görülme sıklığı yaşla beraber artmakla birlikte, yaşamları boyunca her üç erkekten birinde görülmektedir. ED organik, psikolojik bozukluklar veya her ikisine birden bağlı olabilir. ED şiddetine göre medikal ve cerrahi birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu çalışmada, üroloji polikliniğimize başvuran psikojenik ED'lu hastalarda akupunktur tedavisinin etkinliğinin medikal tedavi ile prospektif, randomize, plasebo kontrollü çalışma ile karşılaştırılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bu prospektif randomize, plasebo kontrollü çalışmada, Ocak 2019-Nisan 2010 tarihleri arasında, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi üroloji polikliniğine başvuran ED'u şikayeti olan hastalar değerlendirildi. ED nedeniyle başvuran, komorbiditesi olmayan, hormonları normal seviyelerde olan, yaşları 20 ile 55 yaş arasında değişen, psikojenik ED tanısı alan toplam 60 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 4 gruba randomize edildi. Grup 1'deki hastalara haftada iki seans elektroakupunktur yapıldı. Grup 2'deki hastalara haftada iki kez elektroakupunktur ve sildenafil 25mg kombinasyonu yapıldı. Grup 3'teki hastalar plasebo grubundaydı ve haftada iki kez sham akupunktur uygulandı. Tüm gruplar başvuru anında ve tedaviden 1 ay sonra uluslararası erektil fonksiyon değerlendirme indeksi skoru ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 60 psikojenik ED'lu hasta prospektif olarak değerlendirmeye alındı. Hastaların yaş ortalaması 39.62±8.5 (24-53) idi. Gruplar arası dağılım, yaş ve tedavi öncesi IIEF skorları homojendi.(p=0.717; p=0.04). Tedavi öncesi ve sonrası ortalama IIEF skorları grup 1 için 13.33/20.17 (p=0.003), grup 2 için 15.43/22.29 (p=0.018) ve grup 3 için 15.33/17.50 (p= 0.06) ve grup 4 için 15.13/22.38 ( p=0.012) olarak saptandı. Tüm gruplarda anlamlı IEFF artışı gözlendi. Ancak diğer gruplarda grup 3'e nazaran daha yüksek artış izlendi (grup 1-3: p=0,005; Grup 2-3 p=0,009; Grup 4-3: p=0,002). Grup 1, 2 ve 4 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p=0,971). Sonuç: Son yıllarda psikojenik ED hastalarında akupunktur etkin tedavi yöntemleri arasına girmeyi başarmış ve hatta medikal tedaviye alternatif olarak düşünülebilir duruma gelmiştir. Akupunkturun optimum dozu, uygulama süresi, seans aralıkları konusunda henüz bir konsensüs oluşmamıştır. Bu konuda akupunktur tedavisinin uzun dönem etkinliği için geniş kapsamlı serili randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Erectile dysfunction(ED) is a persistent impairment in initiating and maintaining a sufficient erection for satisfactory sexual performance. ED is the most common sexual problem in male gender. Although the incidence of ED increases with age, it is seen in one out of every three men during their lifetime. ED may be due to organic, psychological disorders, or both. There are many medical and surgical treatment methods according to the severity of ED. In this study, it was aimed to compare the efficacy of acupuncture treatment with medical treatment and a prospective, randomized, placebo-controlled study in patients with psychogenic ED who applied to our urology outpatient clinic and to evaluate the results. Materials and methods: In this prospective randomized placebo-controlled study, patients with ED who applied to the urology outpatient clinic of Ümraniye Training and Research Hospital between January 2019 and April 2010 were evaluated. A total of 60 male patients presented with ED who were aged 20-55 years, with normal levels of hormones and without comorbidity, were diagnosed with psychogenic ED included in the study. Patients were randomized into 4 groups. The patients in group 1 underwent two sessions of electroacupuncture per week. Patients in group 2 received a combination of electroacupuncture and sildenafil 25 mg twice a week. The patients in group 3 were in the placebo group and they were administered sham acupuncture twice a week. All groups were evaluated with the international erectile function evaluation index score at the time of admission and 1 month after the treatment. Results: 60 psychogenic ED patients included in the study were evaluated prospectively. The mean age of the patients was 39.62 ± 8.5 (24-53) . The distribution between groups, age and pre-treatment IIEF scores were homogeneous.(p=0,717; p=0,04). The mean IIEF scores before and after treatment were 13.33/20.17 (p=0.003) for group 1, 15.43/22.29 (p=0.018) for group 2, and 15.33/17.50 for group 3 (p= 0.06) and 15.13/22.38 (p=0.012) for group 4. Significant increase in IIEF was observed in all groups. However, a higher increase was observed in other groups compared to group 3 (group 1-3: p=0.005; Group 2-3 p=0.009; Group 4-3: p=0.002 ). There was no statistically significant difference between groups 1, 2 and 4 (p=0.971). Conclusion: In recent years, acupuncture has managed to become one of the effective treatment methods in patients with psychogenic ED, and even it has come to be considered as an alternative to medical treatment. There is no consensus on the optimum dose, duration of application and session intervals of acupuncture. Large-scale randomized studies are needed for the long-term effectiveness of acupuncture treatment in this regard.