Meslek liselerinin muhasebe bölümlerinde verilen eğitimin piyasa ihtiyaçlarına uygunluğunun değerlendirilmesi: İstanbul ilinde meslek liseleri üzerinde bir uygulama
Evaluation of the suitability of the education provided in the accounting departments of vocational high schools with the market needs: An application on vocational high schools in Istanbul
- Tez No: 681666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkemizde ve dünyada mesleki ve teknik eğitimin önemi yadsınamaz. Meslek eğitimleri toplumların gereksinim duydukları çeşitli mesleklerde gerekli bilgi ve becerileri yine sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda öğrencilere kazandırmayı amaçlar. Bu doğrultuda ilgili meslek eğitiminin henüz lisede verilmiş olması kişileri sonraki tahsil ve meslek hayatları boyunca daha fazla isteklendirecek ve o mesleğin standartları da her geçen gün iyiye gidecektir. Tabi ki bu durum öğrencilerin ilgili meslek bölümlerine kendi hür iradeleri, yeterlilik alanları ve yine kendi meslek tercihleri doğrultusunda yerleşmiş ya da yönlendirilmiş olmaları gerekmektedir. Geleceğin dünyasında mesleklere duyulan ihtiyaç doğrultusunda meslek analizlerinin yeterince yapılmadığı, hangi mesleğe ne kadar öğrenci alınması gerektiği araştırılmadığı bir eğitim süreci ne yazık ki ihtiyaçları karşılayamayacaktır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin ilgili meslek alanlarına yatkın olup olmadıkları ve gelecekte hayatlarını o meslekte idame ettirmek isteyip istemediklerinin plan ve programları yapılmadan büyüyen bir mesleki eğitim, öğrencilerin zekâ alanlarına hitap etmeyeceği için ne yazık ki öğrencilerin sadece tahsil sürelerini bitirmek amacıyla sistemde kaldığı bir yer olacak ve toplum beklentilerinin de gerisinde kalacaktır. Bu araştırmanın konusu“Meslek Liselerin Muhasebe Bölümlerinde Verilen Eğitimin Piyasa İhtiyaçlarına Uygunluğunun Değerlendirilmesi: İstanbul İlinde Meslek Liseleri Üzerinde Bir Uygulama”. Bu araştırmamız ile geçmişten günümüze kadar uygulanan eğitim öğretim programıyla meslek liselerinin muhasebe bölümlerindeki eğitimin hali hazırda işletmelerde staj yapan ve mezun olan öğrencilerin piyasa beklentilerinin neresinde olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Mesleki ve teknik eğitimlerin muhasebe bölümlerinde okuyan öğrencilerin bu beklentilerin neresinde oldukları staj süreleri, okul sektör işbirliği, ders içeriklerinin yeterliliği, koordinatör öğretmenin öğrenciyi takip sıklığı, öğrenci sorumlulukları ve yine öğrenci bilgi ve becerileri kapsamında araştırılmıştır. Araştırmamız literatür taramasıyla teorik çerçevenin oluşturulması, biçimsel mülakat, anket formların hazırlanması ve uygulanması, toplanan verilerin IBM SPSS programına girilerek analizlerinin yapılması ve sonucun oluşturulması şeklinde bir yöntem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of vocational and technical education in our country and in the world cannot be denied. Vocational trainings aim to provide students with the knowledge and skills required by the society in various professions, again in line with the needs of the sectors. In this respect, the fact that the relevant vocational education has just been given in high school will motivate people more during their next education and professional life and the standards of that profession will improve day by day. Of course, this situation requires students to be settled or directed to the relevant profession departments in line with their own free will, competence areas and their own career preferences. In line with the need for professions in the future world, a vocational education that grows without plans and programs will not appeal to the intelligence areas of students, because the occupational analysis is not done enough, the number of students to be admitted to which profession is not investigated, whether the students are prone to the relevant professional fields and whether they want to continue their lives in that profession in the future. unfortunately, there will be a place where students stay in the system only for the purpose of finishing their studies, and it will fall behind society's expectations. The subject of this study is“Evaluation of the Appropriateness of the Education Provided in the Accounting Departments of Vocational High Schools to Market Needs: An Application on Vocational High Schools in Istanbul Province”. With this research, it is aimed to reveal where the education in the accounting departments of vocational high schools is in the market expectations of the students who are currently doing internships in enterprises and graduates with the education program implemented from the past to the present. The internship periods of the students studying in the accounting departments of vocational and technical education, the duration of the internship, the school-sector cooperation, the adequacy of the course content, the frequency of the coordinator teacher to follow the student, the student responsibilities and the student knowledge and skills were investigated. In our research, a method such as forming the theoretical framework, formal interview, preparing and applying questionnaires, analyzing the collected data by entering the IBM SPSS program and creating the result was applied with the literature review.