Adli mahkumların anne-baba tutumları ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the attitude of the parents and the attitude of the forensic pri̇soners and thei̇r levels of aggressi̇on
  1. Tez No: 681672
  2. Yazar: İBRAHİM KURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma adli ceza almış mahkumlarda algılanan anne-baba tutumları ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı desende 15 Aralık 2019- 15 Şubat 2020 tarihleri arasında Elazığ T Tipi Ceza İnfaz Kurumu ve Elazığ Kadın Ceza İnfaz kurumunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılacak toplam mahkum sayısı evreni bilinen örneklem büyüklüğü hesaplaması yapıldıktan sonra 296 mahkum olarak bulunmuştur. Gönüllü olarak katılım sağlanan çalışmada hatalı ve eksik veriler çıkarıldıktan sonra toplam 211 mahkum üzerinde çalışma tamamlanmıştır. Verilerin toplanma aşamasında Kişisel Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği (KAETÖ) ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında SPSS.22 for Windows paket programı kullanılmış; yüzdelikler, ortalamalar, t testi, Anova testleri ve Spearman Korelasyon analiz testleri veriler üzerine uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan araştırmacıların yaş ortalaması 33.22±8.10, %83.9' u erkektir. Katılımcıların KAETÖ'den almış oldukları toplam puan ortalaması 103.12±14.16, BPSÖ'den almış oldukları toplam puan ortalaması 93.31±18.61 olarak bulunmuştur. Katılımcıların KAETÖ ve BPSÖ toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN THE ATTITUDE OF THE PARENTS AND THE ATTITUDE OF THE FORENSIC PRİSONERS AND THEİR LEVELS OF AGGRESSİON Aim: This study was conducted to determine the relationship between perceived parental attitudes and aggression levels in convicts who received criminal convictions. Method: The research was conducted in a descriptive design between December 15, 2019 and February 15, 2020 in Elazığ T Type Penitentiary Institution and Elazığ Women's Prison. The total number of prisoners to participate in the study was found to be 296 prisoners after calculating the sample size with a known universe. The study was completed on a total of 211 prisoners, after the erroneous and incomplete data were removed in the voluntary study. In the process of collecting data, Personal Information Form, Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale (KAETÖ) and Buss-Perry Aggression Scale (BPSÖ) were used. SPSS.22 for Windows package program was used to evaluate the data; Percentages, means, t test, Anova tests and Spearman Correlation analysis tests were applied on the data. Results: The average age of the researchers participating in the study is 33.22 ± 8.10, 83.9% of them are male. The total score average of the participants from KAETÖ was 103.12 ± 14.16, and the total score average they got from BPSÖ was 93.31 ± 18.61. A positive and significant relationship was found between the participants' total scores of KAETÖ and BPSÖ.