Altkentleşme ve site hayatı: Gaziantep Karataş örneği
Suburbanization and housing estate life: Example of Gaziantep Karataş
  1. Tez No: 681673
  2. Yazar: BARAN HERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TANKUT GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mevcut çalışma, kentsel merkezden kentin çeperlerine doğru yönelişin ve burada yeniden örgütlenmenin kavramsallaştırması olan ve kentleşmenin açmazlarına karşı bir çözüm mekanizması haline dönüşen altkentleşmenin, sanayileşmenin etkisiyle önemli bir kentleşme deneyimi yaşayan Gaziantep'te nasıl tezahür ettiğini anlamak üzerine temellendirilmiştir. Çalışmanın teorik birikiminde altkentleşmenin ve üretilen altkent mekânlarının neye karşılık geldiğini, tarihsel süreçteki dönüşümünü ve kentsel mekândaki çeşitliliklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu minvalde ortaya konulan tercihe dayalı altkentleşme süreci ve bu süreç sonucunda kentsel mekâna eklemlenen altkent mekânları odak noktası olarak seçilmiş ve özellikle orta sınıfın altkentleşme sürecini önemli bir kentsel yaşam pratiğine neden ve nasıl dönüştürdüğünün izi sürülmüştür. Çalışma, Gaziantep'teki kentleşme sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve tarihsel süreçte Gaziantep'in kentsel coğrafyasında önemli bir konuma erişen Karataş'ın, altkentleşme sürecini ve bu süreci deneyimleyen eyleyicilerin kentsel yaşam pratiklerinin görünür kılınması açısından yürütülmüş olan sosyolojik araştırmadan elde edilen bulguların değerlendirilmesiyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study is based on understanding how the orientation from the urban center to the periphery of the city is organized. A well-known concept, suburbanization, is a new mechanism in Turkey developed against the dilemmas of urbanization and in the last two decades manifested itself in Gaziantep. The city has experienced significant urbanization under the influence of industrialization since the early 1980s. In the theoretical discussion of the study, it is aimed to reveal what the suburbanization and the suburban spaces produced correspond to and to understand their transformation in the historical process and their diversity in urban space. As a result of this process, the preference-based suburbanization process set out in this thesis and the suburban spaces articulated in the urban space were chosen as the focal point. It follows why and how the middle class turned to the suburbanization process into an important urban life practice. This study was completed by the evaluation of the findings which was attained from the sociological research carried out in order to make suburbanization process and urban life practices at inhabitants visible in Karataş, which was emerged as a result of the urbanization process at Gaziantep and reached an important position in the urban geography of Gaziantep in the history.