Bir üniversite hastanesine yönlendirilen adli olguların psikososyal, psikiyatrik ve adli özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the psychosocial, psychiatric and forensic features of the forensic cases referred to A university hospital
- Tez No: 440351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı adli polikliniğimize adli makamlar tarafından rapor düzenlenmesi için yönlendirilen olguların psikososyal, psikiyatrik ve adli özelliklerinin değerlendirilerek çocuk ve ergenlerin suça maruz kalma ya da suç işleme açısından risk altında olduğu durumların saptanmasıdır. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Adli Polikliniği'ne adli makamlar tarafından rapor düzenlenmesi için yönlendirilen ve 01.06.2012-29.02.2016 tarihleri arasında adli kurul tarafından değerlendirilip rapor düzenlenen 4-18 yaş arasındaki 750 olgudan randomize olarak seçilen 150 olgunun tarafımızca düzenlenen dosyaları taranmıştır. Olguların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyleri, aile özellikleri ve yaşam koşulları başta olmak üzere sosyodemografik özellikleri, karşılaştıkları adli süreçler, adli makamların istekleri ve yaşadıkları adli olayların sonrasında ortaya çıkan psikiyatrik sorunlar dökümente edilmiştir. Olgular cinsel istismar, suça sürüklenen çocuk ve diğer grup olmak üzere 3 ana grupta toplanmış, yukarıda bahsedilen sosyodemografik, psikiyatrik ve adli durumları için gruplar arasında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of our study is to determine the situations in which children and adolescents are at risk of committing or exposure to crime by evaluating the psychosocial, psychiatric and forensic characteristics of cases who were directed to our forensic clinic by legal authority fort he purpose of forensic reporting. Method: The clinical files that were browsed in our study belong to 150 cases that randomly selected amongst 750 cases who were between the ages of 4 to 18 and were directed to Ege University Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Psychiatry, Forensic Outpatient Clinic by legal authority for the purpose of forensic reporting which were prepared in between 01.06.2012 and 29.02.2016 after clinical evaluation of forensic council. The sociodemographic characteristics predominantly age, gender, educational level, family features, life circumstances, the legal processes, orders of legal authorities, psychiatric problems that occured after forensic events of the cases were decumented. The cases were categorised in 3 main groups as sexual abused (SA), children driven to crime (CDC), others and intergroup comparisons were performed according to the sociodemographic, psychiatric and legal features that were noted above.