The role of prejudice on the individual investment decisions
Bireysel yatırım kararlarında önyargıların rolü
- Tez No: 725572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİL GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bireylerin davranışlarının temelinde psikolojik, sosyolojik, demografik ve çevresel faktörler yatar. Algı-düşünce-karar sürecinin sonucunda bireyler davranış biçimi geliştirir. Bu davranışların oluşmasında kritik role sahip psikolojik önyargılar ve bilişsel eğilimler, geleneksel finans teorilerinin açıklamakta yetersiz kaldığı, rasyonel olmayan finansal davranışların açıklanmasında önemli yer tutar. Davranışsal finans, bireylerin yatırım kararı alma, yatırımı gerçekleştirme ve yatırım sonrası süreçlerinin bu faktörler çerçevesinde incelenmesi adına sosyal bilimlerdeki önemli disiplinlerden biridir. Kripto para piyasaları, aşırı oynak hareketler içerir ve düşük regülasyona sahiptir. Bu nedenle, her geçen gün daha fazla bireysel yatırımcı bu tür piyasalarda işlem yapmaktadır. Yüksek frekanslı işlemler nedeniyle, bireyler sürekli duygu değişimleri yaşar ve algılarında sapmalar oluşur. Sonuç olarak bu piyasalar, davranışsal finans sorularının cevaplanması ve gözlem için uygun bir altyapı oluşturur. Bu çalışmanın amacı, bireyleri etkileyen psikolojik önyargılar ve bilişsel eğilimler ile bireylerin kripto para piyasaları için yatırım kararları arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Hipotezler, kripto para piyasalarında yatırım yapan 399 katılımcıdan toplanan veriler ile test edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, demografik faktörler ile bireylerin yatırım kararları arasında anlamlı bulgular tespit edilmiştir. Ayrıca psikolojik önyargıların, bireylerin yatırım kararları üzerinde etkili oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are psychological, sociological, demographic, and environmental factors on the basis of the behaviors of individuals. As a result of the perception-thought-decision process, individuals develop a behavioral pattern. Psychological prejudices and cognitive dispositions, which have a critical role in the formation of these behaviors, have an important place in the explanation of irrational financial behaviors that traditional finance theories are insufficient to explain. Behavioral finance is one of the important disciplines in social sciences in order to examine individuals' investment decisions, investment realization and post-investment processes within the framework of these factors. Cryptocurrency markets are extremely volatile and under-regulated. Therefore, more and more individual investors are trading in such markets every day. Due to high-frequency trading, individuals experience constant mood swings and distortions in their perceptions. As a result, these markets provide a suitable environment for behavioral finance questions to be answered and for observation. The aim of this study is to analyze the relationship between psychological biases and cognitive dispositions affecting individuals and investment decisions in cryptocurrency markets. The hypotheses were tested with data collected from 399 participants investing in the cryptocurrency markets. SPSS was used for data analysis. As a result of the study, significant findings were found between demographic factors and investment decisions of individuals. In addition, it has been determined that psychological biases are effective on individuals' investment decisions.