Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerine inşacı bir bakış açısı: Vize serbestisi süreci
A constructive approach to European Union and Turkey relations: Visa liberation process
  1. Tez No: 681721
  2. Yazar: RAGIP SERKAN KARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN SELCEN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri 1950'li yıllarda başlamış ve 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması ile de resmiyete ulaşmıştır. İmzalandığı günden itibaren inişli çıkışlı bir şekilde süren ilişkiler 2011 yılında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan ve Arap Baharı sonucu iç savaşa sürüklenen Suriye'den kaçan mültecileri kapsayan Geri Kabul Anlaşması'na ek olarak 2013 senesinde imzalanan Vize Serbestisi sürecine bağlı ortaya çıkan sorunlar nedeniyle 2016 yılında donma noktasına gelmiştir. Vize Serbestisi sürecinde sorun olarak beş başlık ortaya çıkmıştır (Europol ile anlaşma, yolsuzlukla mücadele, kişisel verilerin korunması, terörizm kanununda değişiklik ve geri kabul anlaşması). Bu araştırma ise Türkiye–Avrupa Birliği ilişkilerinde tıkanmaya neden olan Vize Serbestisi sürecini uluslararası ilişkiler teorilerinden inşacı teorinin ortaya koyduğu kimlik algısı/oluşumu/süreci temelinde değerlendirmektedir. Araştırma, Türkiye–Avrupa Birliği arasındaki iş birliği ve tıkanmaların temel nedenini taraflar arasındaki kimliksel farklılıklar veya benzerliklerin oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Söz konusu argümanın aktarılması amacıyla ilk bölümde araştırmanın amacı ve diğer ilgili bilgiler detaylıca verilecek olup ikinci bölümde teorik literatür aktarılacaktır. Üçüncü bölümde ise Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin tarihsel seyri ikinci bölümde sunulan teorik çerçeve özelinde okuyucuya aktarılacaktır. Dördüncü bölümde ise sunulan teorik çerçeve baz alınarak Vize Serbestisi Süreci'nde sorun olarak ortaya çıkan beş başlığın analizi yapılacak ve beşinci bölümde sonuç okuyucuya aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey's relations with the European Union started in the 1950s and became official with the Ankara Agreement signed in 1963. The relations signed in 2011 between the European Union and Turkey continuing as up-and-downs since the day it is signed, came to a standstill point in 2016, due to the issues emerging based on the Readmission Agreement comprising the Syrian refugees fleeing from Syrian Civil War caused by The Arab Spring and in addition due to the issues based on the Visa Liberalisation process signed in 2013. Five topics emerged as problems in the Visa Liberalization process (agreement with Europol, fight against corruption, protection of personal data, amendment to the terrorism law and readmission agreement). This research, on the other hand, evaluates the Visa Liberalization process, which caused a blockage in Turkey-EU relations, based on the identity perception/formation/process revealed by the constructivist theory, one of the international relations theories. The research reveals that the main reason for the cooperation and blockages between Turkey and the European Union is the identity differences or similarities between the parties. To convey the argument in question, the aim of the research and other relevant information will be given in detail in the first part, and the theoretical literature will be presented in the second part. In the third part, the historical course of Turkey-European Union relations will be conveyed to the reader in the theoretical framework presented in the second part. In the fourth chapter, based on the theoretical framework presented, the five headings that emerged as a problem in the Visa Liberalization Process will be analysed and the result will be conveyed to the reader in the fifth chapter.