Okul öncesi öğretmenlerinin program okuryazarlıkları, öz yeterlik inançları ve sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' curriculum literacy, self- efficiency beliefs and classroom management skills
  1. Tez No: 681722
  2. Yazar: ŞULE YÜKSEL GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDA YAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin program okuryazarlık düzeyleri, öz yeterlik inançları düzeyleri ve sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel bir çalışma olan araştırma için 4 alt problem belirlenmiş ve her bir alt problem için farklı desen kullanılmıştır. Araştırmanın birinci alt problemi olan okul öncesi öğretmenlerinin program okuryazarlığı, öz yeterlik inancı ve sınıf yönetimi becerisi düzeylerini incelemek amacı ile tarama modeline dayalı betimsel yöntem kullanılmıştır. Bu düzeylerin çeşitli değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak üzere nedensel karşılaştırmalı desen kullanılırken, araştırmanın üçüncü alt problemi olan okul öncesi öğretmenlerinin program okuryazarlığı, öz yeterlik inancı ve sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişki ile araştırmanın dördüncü alt problemi olan okul öncesi öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri öz yeterlik inançları ve program okuryazarlıkları tarafından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yordama durumunu belirlemek amacıyla tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 487 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yar Yıldırım (2018) tarafından geliştirilmiş olan“Öğretmenlerin Program Okuryazarlıkları Ölçeği”, Tepe ve Kandemir (2012) tarafından geliştirilmiş olan“Okul öncesi öğretmenlerinin Öz yeterlik İnançları Ölçeği”, Kaplan (2018) tarafından geliştirilmiş olan“Okul öncesi Öğretmenlerinin Sınıf Yönetimi Becerisi”ve araştırmanın amaçlarına yönelik hazırlanan ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin doğrulayıcı faktör analizleri Mplus paket programı ile yapılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin program okuryazarlık, öz yeterlik inancı ve sınıf yönetimi becerileri düzeylerini incelemek amacı ile ölçeklere ait ortama ve çarpıklık değerlerleri incelenmiştir. Katılımcıların program okuryazarlığı, öz yeterlik inancı, sınıf yönetimi becerisi düzeylerinin demografik özelliklere değişip değişmediğini bulmak için Levene's Testi, Bağımsız Gruplar için t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney-U Testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile parametrik testlerden Pearson Korelâsyon analizi yapılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerin program okuryazarlığı, öz yeterlik inancı ve sınıf yönetimi becerisi düzeyleri arasındaki ilişkiyi bulmak için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin program okuryazarlık, öz yeterlik inancı ve sınıf yönetimi beceri düzeyleri yüksek düzeyde olduğu, öz yeterlik inancı ile sınıf yönetimi becerileri arasında güçlü pozitif ilişki gözlenirken, program okuryazarlığı ile orta düzeyde ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between preschool teachers' curriculum literacy levels, their self-efficacy beliefs and classroom management skills. For the research, which is a quantitative study, 4 sub-problems were determined and different designs were used for each sub-problem. In order to examine the curriculum literacy, self-efficacy belief, and classroom management skill levels of preschool teachers, which is the first sub-problem of the research, the descriptive method based on the survey model was used. While the causal-comparative method was used to reveal whether these levels differ significantly according to various variables, the relationship between the curriculum literacy, self-efficacy belief, and classroom management skills of preschool teachers, which is the third sub-problem of the research, and the classroom management skills of preschool teachers, which is the fourth sub-problem of the research, were used and curriculum literacy in a statistically significant way in order to determine the predictive status of the survey model. The universe of the research consists of preschool teachers working in preschool education institutions affiliated to the Ministry of National Education and the Ministry of Family and Social Policies in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 487 teachers selected from the universe by convenient sampling method. As data collection tool in the research,“Teachers' Curriculum Literacy Scale”developed by Yar Yıldırım (2018),“Preschool Teachers' Self-Efficacy Beliefs Scale”developed by Tepe and Kandemir (2012), and“Preschool Teachers' Self-Efficacy Scale”developed by Kaplan (2018) and Classroom Management Skills“ and ”Personal Information Form" prepared by the researcher for the purposes of the research were used. Confirmatory factor analyses of the scales were made using the Mplus package program. In order to examine the curriculum literacy, self-efficacy belief, and classroom management skills levels of preschool teachers, the mean and skewness values of the scales were examined. Levene's Test, Independent Groups t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann Whitney-U Test, and Kruskal Wallis-H test were used to find out if the participants' curriculum literacy, self-efficacy belief, classroom management skill levels changed according to demographic characteristics. Pearson Correlation analysis, one of the parametric tests, was performed to examine the relationship between the scales. Multiple Linear Regression analysis was conducted to find the relationship between preschool teachers' levels of curriculum literacy, self-efficacy beliefs, and classroom management skills. SPSS 24.0 program was used for data analysis. As a result of the research, it was concluded that the curriculum literacy, self-efficacy belief, and classroom management skill levels of preschool teachers were high, while a strong positive relationship was observed between self-efficacy belief and classroom management skills, there was a moderate relationship with curriculum literacy.