Primipar ve multipar gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
Investigation of healthy lifestyle behaviours of primiparous and multiparous pregnants: A comparative study
  1. Tez No: 681720
  2. Yazar: MELİKE BEYZA AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Anne ve bebek sağlığı ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin en önemli göstergelerinden biri olarak sayılmaktadır. Gebelik döneminde yapılan her uygulama anne adayının ve fetüsün sağlığını etkilemektedir. Bu yüzden gebelik dönemindeki sağlıklı yaşam biçimi davranışları normalden daha büyük önem arz etmektedir. Yapılan bu araştırmanın amacı gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını incelemek ve primipar ve multipar gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını karşılaştırmaktır. Araştırma karşılaştırmalı tanımlayıcı türde yapılmış olup Karaman eğitim ve araştırma hastanesi kadın doğum polikliniklerine başvuran 140 primipar ve 140 multipar toplam 280 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacının oluşturduğu 29 soruluk anket formu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği (SYBDÖ) II formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maternal and infant health is considered as one of the most important indicators of the development level of countries. Every application made during pregnancy affects the health of the mother and fetus. Therefore, healthy lifestyle behaviours during pregnancy are more important than normal. The aim of this study is to examine the healthy lifestyle behaviours of pregnant women and to compare the healthy lifestyle behaviours of primiparous and multiparous pregnant women. The research was conducted in a comparative descriptive type and was carried out with a total of 280 pregnant women, 140 primiparous and 140 multiparous, who applied to the Obstetrics and Gynecology Clinics of Karaman Training and Research Hospital. The data were collected using a 29-question questionnaire created by the researcher and the Health Promoting Lifestyle Profile II (HPLP) Scale. The data were evaluated in computer environment with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program.