Evaluation of the early neutrophil response to candida albicans bloodstream infection
Kandidemi etkeni candida albicans'a karşı nötrofil yanıtının erken dönemde incelenmesi
  1. Tez No: 681732
  2. Yazar: GİZEM BABUÇÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DOĞAN, PROF. DR. FÜSUN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Candida albicans, insanlarda kan dolaşımı enfeksiyonuna (kandidemi) sebep olan başlıca mantar ajanıdır. Normal mikrobiyota elementi olarak C. albicans, sağlıklı insanların %30'undan %70%'ine kadar deri, ürogenital bölge veya bağırsak mucozasında görülmektedir. Risk faktörlerinin ortamda bulunmasıyla ve C. albicans virülans faktörlerinin katkısıyla C. albicans, komensal halden fırsatçı patojen fazına geçmektedir. C. albicans'ın en önemli patojenez özelliklerinden biri de morfoloji değişikliğine gidebilmesidir. Nötrofiller ise kankidemiye karşı en etkili ve önemli savunma hücrelerimizdendir. Nötrofillerin, C. albicans'ın sebep olduğu enfeksiyonun değişen aşamalarına verdiği cevaplar henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışma, nötrofillerin C. albicans'ın farklı fenotiplerine karşı erken dönemdeki yanıtını, moleküler ve hücresel bakış açılarıyla araştırmayı amaçlamaktadır. Nötrofiller, sağlıklı gönüllülerden toplanmıştır ve MO1:1 oranında, opsonize C. albicans'ın maya ve hif formlarının her biriyle 30 dakika, 1 saat ve 4 saat olarak inkübe edilmiştir. Tüm deney setleri Gram (+) (S. aureus) ve Gram (-) (E. coli) kontroller de içermektedir. Mikroorganizmalar ile, ilgili sürelerde uyarılmadan sonra nötrofil aktivasyonu birçok metot ile ölçülmüştür. Örneğin, qRT-PCR ile myeloperoksidaz (MPO) ve nötrofil elastaz (ELANE) ekspresyonu, akış sitometrisi ile CD66b ve CD11b yüzey reseptörleri, ELISA metodu ile farklı sitokin salınımları, konfokal mikroskop ile nötrofil-C. albicans etkileşimi gösterilirken nötrofillerin C. albicans üzerindeki öldürme etkisi de koloni sayma metodu ile analiz edilmiştir. MPO (10.97 kat) ve ELANE (7.49 kat) ekpresyon analizlerinde, tüm inkübasyon zamanlarında en yüksek aktivasyon diğer mikroorganzimalara kıyasla C.
Özet (Çeviri)
Candida albicans is the most common isolated fungal agent from bloodstream infections caused by Candida spp. (candidemia) in human. C. albicans normally colonizes at the skin, urogenital or intestinal mucosa of 30-70% of healthy individuals. With the contribution of the risk factors C. albicans could derive from commensal form to opportunistic pathogen form in the infection course which is directly associated with the induction of key virulence factors of C. albicans such as ability to change morphotype. Neutrophils are the most effective and important defence elements in candidemia. The different responses of neutrophils to commensal, colonization, and infection phases of C. albicans at the stages of infection have not yet been fully elucidated. This study aims to investigate the early response of neutrophils against C. albicans different morphologies in molecular and cellular aspects. Neutrophils were collected from healthy volunteers and incubated with yeast and hyphae form of opsonized-C. albicans for 30 min, 1 h and 4 h at MOI:1 infectious dose. All experimental sets were included one Gram (+) (S. aureus) and one Gram (-) (E. coli) bacteria as controls. After stimulation, neutrophil activation was investigated with the expression analysis of myeloperoxidase (MPO) and neutrophil elastase (ELANE) by qRT-PCR, detection of surface receptors as CD66b and CD11b by flow cytometry, determining of different cytokines release by ELISA and the activation demonstrated by confocal microscopy also the candidacidal activity of human neutrophils assay conducted with colony counting. In all time intervals, the highest expression level of MPO (10.97 folds) and ELANE (7.49 folds) were detected to C.