Omni-kanal tüketicilerinin lojistik hizmetlere yönelik yaklaşım düzeyleri ile özellik-fayda-duygu basamaklama sıralamaları açısından incelenmesi
Examination of omni-channel consumers in terms of approach levels to logistics services and feature-benefit-emotion ranking
- Tez No: 681738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında literatürde yeni fakat çok çabuk benimsenmiş omni-kanal yaklaşımını kullanan perakendecileri ve tüketicilerin bu perakendecilerden sağladıkları lojistik hizmetlerin neler olduğuna ve tüketicilerin alışverişleri sırasında dikkat ettikleri ürün özelliklerine, üründen elde etmek istedikleri faydalara ve satın alma sonrası hissedilen duygulara dair araştırma yapılmıştır. Omni-kanal kullanan perakendeci özellikleri, örnekleri, kavram olarak omni-kanal ve diğer kanal türlerini, lojistik kavramları açıklanmıştır. Yapılan araştırmada veri anket yöntemi ile elde edilmiştir. 209 kişiden toplanan veri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda genel hatlarıyla omni-kanal kullanan perakendecilerin tüketiciler tarafından tercih edildiğine ve tüketicilerin lojistik beklentilerinin, tüketicileri alışveriş yapmak için etkilediği sonucuna varılmıştır. Omni-kanal kavramının perakendecilere benimsedikleri sürece müşteri sadakati ve satış hacminde artış sağladığı anlaşılmıştır. Kanallar arası tam entegrasyon, takip edilebilirlik, teknoloji tüketicinin satın alma alışkanlıklarını da değiştirdiği görülmüş ve firmalara uygulama olarak omni-kanala geçiş yapmaları tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the retailers using the omni channel approach which is new in the literature and adopted very quickly, have been researched with the logistics services provided, the product features that consumers pay attention to during their shopping, the benefits they want to obtain from the product and their feelings after the purchase. The features of the retailers using the omni channel, examples, omni-channel's and other channel types' concepts, logistics' concepts have been explained. The data in the research was obtained by the survey method. The data collected from 209 people were analyzed with the SPSS program. As a result of the analysis, it was concluded that retailers using omni-channel are preferred by consumers and that the logistics expectations of consumers affect consumers for shopping. It has been understood that the omni-channel concept provides retailers with an increase in customer loyalty and sales volume as long as they adopt it. It has been observed that full integration between channels, traceability and technology have changed the purchasing habits of consumers, and companies have been advised to switch to omni-channel as an application.