Patriarchy and double colonizaton of creole women in Jean Rhys' Wide Sargasso Sea
  1. Tez No: 681739
  2. Yazar: ALİ KUBAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma, Jean Rhys'in Wide Sargasso Sea adlı romandaki Antoinette'in hikayesinin üzerinde durmaktadır. Eski sömürge topraklarında yaşayan kadınların sömürgeleştirilmesini sorunsallaştırmakadır ve kaderlerini çifte sömürü kavramı altında değerlendirmektedir. Bu çalışma, ayrıca, kadınların marjinalleşmesine yol açan sömürgeleşmeyi ve sömürgeleşmeye direnmeye çalıştıklarında ortaya çıkan deliliklerini araştırmaktadır. Sömürge sonrası feminizm teorisini kullanan tez, ataerkillik ve emperyalizm güçleri altında üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan kadınların gerçek imajını vermek için Antoinette'in tasvirini incelemektedir. Daha sonra, bu tez şu soruyu cevaplamaya çalışmaktadır: 'Çifte sömürü gelişmekte olan ülkelerden gelen kadınlar arasında isyana nasıl yol açıyor? Tez, bu soruyu yanıtlarken, kadınların sömürgeleştirilmesini, feminizm ve çifte sömürgeleştirilme ile yabancılaşma ve erkek egemenliğine karşı mücadelelerinin yanı sıra teorik ve edebi analizler de sağlamaktadır. Antoinette'in tasvirine dayanan bulgular, üç ana temanın nerede olduğunu göstermektedir: ilk tema, ataerkilliğin kadınlara yüklediği yük, ikinci tema, kadınların kimlik krizinde sömürgeleşmenin rolü ve üçüncü tema, üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan kadınlar arasında delilikteki çifte sömürgeleştirmenin rolüdür. Son olarak, tez, kendilerini ataerkilliğin ve emperyalizmin çifte boyunduruğundan kurtarmaya çalışan kadınlar arasında Kurtuluş mücadelelerini tetiklemede hayal kırıklıklarının, yabancılaşmalarının ve kimlik kayıplarının rolünü buldu.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the story of Antoinette in Wide Sargasso Sea by Jean Rhys. It problematizes colonization of women who live in former colonial territories and evaluated their fate under the concept of double colonization. The study investigates colonization leading to marginalization of women and their madness when they attempt to resist colonization. Using the theory of postcolonial feminism, it studies the depiction of Antoinette to give the real image of women who live in third world countries under the forces of patriarchy and imperialism. Subsequently, it strives to answer this question: 'how does double colonization lead to rebellion among women from developing countries?' to answer this question, it has provided theoretical and literary analysis beside colonization, feminism and double colonization of women and their struggle against alienation and male domination. The findings indicate the place where the three key themes are: The first theme is the burdens imposed by patriarchy on women, the second theme is the role of colonization in identity crisis of women and the last one is the role of double colonization in madness among women living in the third world countries. Finally, the thesis found the role of frustrations, alienations, and loss of identity in triggering struggles for emancipation among women who seek to free themselves from the double yoke of patriarchy and imperialism hence termed mad.