Reoperasyon gerektiren horizontal şaşılık olgularında cerrahi sonuçlar
Surgical Results in Horizontal Strabismus Cases Requiring Reoperation
- Tez No: 681767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Şaşılık cerrahisinde amaç görme eksenlerindeki kaymanın düzeltilmesi, göz hareketlerinin normale döndürülmesi, binoküler tek görmenin sağlanması ve kozmetik açıdan iyi bir görünümün elde edilmesidir. Çalışmamızda, re-operasyon gereken horizontal şaşılık hastalarında nedenlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif tipte olan çalışmamıza, toplam takip edilen 950 olgudan horizontal deviasyon nedeniyle iki kez şaşılık cerrahisi uygulanan 22 Ezotropya (ET), 4 Ekzotropya (XT) olmak üzere toplam 26 olgu çalışmaya alındı. Hastaların şaşılık başlama yaşları, birinci operasyon ve ikinci operasyon yaşları, müdahale edilen kaslar, ambliyopi varlığı ve şaşılık tipine göre başarı oranları incelendi. Bulgular: Araştırmamızdaki 26 olgunun 12'si kız (%46,2), 14'ü erkek (%53,8) çocuk idi. Ardıl şaşılık gelişen 26 olgunun 22'si ezotropya, 4'ü ekzotropya nedeniyle ikinci kez ameliyat edilmişti. Olguların ikinci ameliyat sonrası izlenim süresi en az 6 ay, en fazla 48 ay olmak üzere ortalama 18.11±12.01 ay olarak saptandı. ET nedeniyle ameliyat edilmiş 22 hastanın %95 (21)'i rezidüel ET iken %5 (1)'i ardıl XT nedeniyle ikinci kez ameliyat edildi. ET li hastaların 8 (%36)'i infantil ET, 16 (%72) olguda non-akomodatif ET varken 5 (%22)'inde parsiyel akomodatif ET tespit edildi. XT li hastaların 1(%25)'i diverjans fazlalığı diğerleri devamlı XT idi. Olguların %53 (13)'nde ambliyopi saptandı. İkinci cerrahi sonrası başarı sağlanamayan 12 olgunun 7'sinde de (%58) ambliyopi tespit edildi. Sonuç: İlk ameliyatında başarı sağlanamayan ET ve XT olgularının sonraki ameliyatlarında da başarı oranlarının farklı olmadığı, her iki grupta da özellikle ambliyopinin, yüksek hipermetropi ve anizometropinin, ilk ameliyat yaşının yüksek olmasının, iki ameliyat arasında geçen sürenin uzun olmasının cerrahi başarısızlık için risk faktörleri olabileceği gözlendi .Ayrıca klasikleşmiş standart müdahalelerin yanında alternatif yöntemlerin geliştirilmesi gerektiği ,erken tanı ,zamanında cerrahi müdahale ve etkili ambliyopi tedavisinin başarı oranını artırabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Strabismus surgery aims to correct the deviation of the visual axes, normalize the eye movements, provide binocular single vision, and obtain a good cosmetic appearance. In our study, it was aimed to reveal the causes in horizontal strabismus patients who required re-operation. Materials and methods: A total of 26 cases, 22 Esotropia (ET) and 4 Exotropia (XT), who underwent strabismus surgery twice due to horizontal deviation, were included in our retrospective study, out of a total of 950 cases. The age of onset of strabismus, the age of the first operation and the second operation, the muscles involved, the presence of amblyopia, and the success rates according to the type of strabismus were examined. Results: Of the 26 cases in our study, 12 (46.2%) were girls and 14 (53.8%) were boys. Of the 26 patients who developed strabismus, 22 were operated on for the second time because of esotropia and 4 for exotropia. The second postoperative follow-up period of the cases was determined as 18.11±12.01 months, with a minimum of 6 months and a maximum of 48 months. Of the 22 patients who were operated for ET, 95% (21) were operated for residual ET, while 5% (1) were operated for the second time for consecutive XT. Eight (36%) patients with ET had infantile ET, 16 (72%) had non-accommodative ET, and 5 (22%) had partial accommodative ET. 1 (25%) of the patients with XT had excess divergence and the others were continuous XT. Amblyopia was detected in 53% (13) of the cases. Amblyopia was detected in 7 (58%) of 12 patients who did not achieve success after the second surgery. Conclusion: It was observed that the success rates of ET and XT patients who were not successful in their first surgery were not different in their subsequent surgeries, and in both groups, especially amblyopia, high hyperopia, and anisometropia, high age at the first surgery, and a long time between the two surgeries may be risk factors for surgical failure. In addition, it should be considered that alternative methods should be developed in addition to classical standard interventions, early diagnosis, timely surgical intervention, and effective amblyopia treatment can increase the success rate. r