Ortopedi ve travmatoloji servisinde yatan hastalarda beslenme durumunun saptanarak, makromineral alımının beslenmeye bağlı komplikasyonlara ve hastanede yatış süresine etkisinin incelenmesi
Investigation of macronutrient intake in patients hospitalized in orthopedics and traumatology on their complications and hospitalization time by determination their nutritional status
- Tez No: 681766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TOKATLI DEMİROK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma Ortopedik tanı almış olan hastaların; beslenme ve makromineral alım düzeylerinin hastanede kalış süresi ve oluşan komplikasyonlarla ilişkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma örneklemini Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'ne yatışı yapılan, ortopedik rahatsızlık tanısı almış 85 hasta oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen hastalara; demografik bilgilerini, antropometrik ölçümlerini, beslenme durumları ve alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yüz yüze görüşme yöntemi ile bir anket uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların Besin Tüketim Sıklık Anketi ile beslenme durumları; NRS 2002 değerlendirilmesi ile nütrisyon riski tespit edilmiştir. Hastalarda %17,7 femur kırığı, %12,9 tibia/fibula kırığı, %12,9 ayak/bilek kırığı, %14,1 kol kırığı, %23,5 artroskopik cerrahi, %10,6 diz protez ve %8,3 kalça protez teşhisi konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between nutritional and macromineral intake levels with the duration of hospital stay and the complications in patients with the orthopedic diagnosis. The study sample consisted of 85 patients who were hospitalized in Tekirdağ Namık Kemal University Health Practice and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Service who diagnosed with the orthopedic disease. In order to determine patients' demographic information, anthropometric measurements, nutritional status, and habits, a questionnaire was applied in face-to-face interviews. Nutritional status of the participants examined with the Food Consumption Frequency Questionnaire; Nutritional risk was also determined with the NRS 2002. Among the patient, there was 17,7% femoral fracture, 12,9% tibia/fibula fracture, 12,9% foot/ankle fracture, 14,1% arm fracture, 23,5% arthroscopic surgery, 10,6% knee prosthesis and 8,3% hip replacements have been diagnosed.