Zamana dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi ve endüstriyel elektronik kantar üretimi yapan işletmede uygulanması
Time-driven activity based costing system and an application in an industrial electronic weighing manufacturing company
  1. Tez No: 681773
  2. Yazar: GÜLŞAH MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günden güne artan küresel rekabet ortamında düşük maliyetli ürünler üretmek, yüksek kalite ve yüksek hızlı müşteri hizmetleri sunmak şirketler için hayati önem taşımaktadır. Teknolojik gelişmeler sonucunda geleneksel insan gücüne dayalı imalattan sermaye yoğun üretim yapısına geçilmesi, yeni bir maliyet sistemine geçişi de zorunlu hale getirmiştir. Bunun sonucunda ortaya çıkan Zamana Dayalı Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi, hatasız ve güvenilir maliyet bilgisine sahip olmamızı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir üretim işletmesinde Zamana Dayalı Faaliyet Tabanlı Maliyet sisteminin uygulanabilirliğini araştırmak ve uygulanmakta olan geleneksel maliyet sistemi ile sonuçlarını karşılaştırmaktır. Bu çerçevede örnek üretim işletmesinde olay çalışması yöntemi kullanılarak yöntemin uygulanabilirliği test edilmiştir. Zamana Dayalı Faaliyet Tabanlı Maliyet yönteminin geleneksel maliyet yöntemine kıyasla daha doğru maliyet bilgileri sağladığı ve üretim işletmelerinde de uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is vital for companies to produce low-cost products and provide high quality and high-speed customer service in an increasingly küresel competitive environment. As a result of technological developments, the transition from traditional labor-based manufacturing to capital-intensive production structure has also made the transition to a new cost system mandatory. The resulting time-based activity-based cost system allows us to have more accurate and reliable cost information. The aim of this study is to investigate the applicability of a Time-Driven Activity-Based Cost System in a production enterprise and to compare its results with the traditional cost system being implemented. In this context, the applicability of the method was tested by using the case study method in the sample production enterprise. It is concluded that the Time-Driven activity-based cost method provides more accurate cost information compared to the traditional cost method and can also be applied in production enterprises.