Fırçasız D.A. motorlarının PI ile hız kontrolu
Speed vontrol of brushless DC motors by PI
- Tez No: 68184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
FIRÇASIZ D.A. MOTORLARININ PI İLE HIZ KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet TAŞÇI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Günümüzde, çok hızlı tepki gerektiren yüksek performanslı servo uygulamalarda fırçasız D.A. motor kontrolü çok önemli bir yere gelmiştir. Bu çalışmada fırçasız D.A. motorlarının hız kontrolü PI ile gerçekleştirilmiştir. Deneylerde kullanılan sürücü devresi için PM30RSF060 köprü tipi IGBT ünitesi kullanılmıştır. Bu sayede, sürücü devresindeki güç yarıletkenlerinin geçiş süreleri en aza indirgenerek oluşabilecek kısa devreler önlenmiştir. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, firçasız D.A. motorların yüksek performanslı servo uygulamalarda başarılı olarak uygulanabileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Fırçasız D.A. motor, sürücü devre, PI kontrol, hız kontrol 626.01.01 60 Yrd. Doç Dr. İlhami ÇOLAK Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi
Özet (Çeviri)
11 SPEED CONTROL OF BRUSHLESS DC MOTORS BY PI (M. Sc. TJiesis) Ahmet TAŞÇI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY August 1997 ABSTRACT Recently, the control of brushless dc motor has become very important in high performance servo application, which require very fast responses. In this work, the speed control of brushless dc motors are realized by PL Bridge type PM30RSF060 IGBT is used for the driving circuit in our experiments. In this way, short circuits occurring in driving circuitry are prevented by minimizing the transient time of semi-conductors. The results of this experiments show that, the brushless dc motors can be used successfully in high performance servo applications. Key Words Science Code Page Number Supervisor : Brushless dc motor, PI controller, speed control, driving circuit. 626.01.01 60 Assoc. Prof. Dr. Ilhami ÇOLAK