Bilişim ve iletişim teknolojileri ve kamu değeri bağlamında kamuda inovasyon:‌ Sistem tasarım modeli
Public-sector innovation within the context of information and communication technologies and public value: Systems design modelling
  1. Tez No: 681905
  2. Yazar: ECEM BUSE SEVİNÇ ÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KARKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Hizmet tasarımcıları ve sağlayıcıları olarak hükümetler, hizmet talep eden ve tüketicileri olarak vatandaşlar, bilişim ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin yol açtığı dönüşüm nedeniyle değişim içindedir. Bu dönüşüm, açıklık, şeffaflık, katılım, cevap verebilirlik ve çeviklik gibi değerleri sağlamaktadır. Kamu örgütlerinin dönüşüm sırasında karşılaşabilecekleri zorlukları ve sorunları aşmak için uygulanabilir ve makul çözümler bulmaları gerekmektedir. Kamu sektöründe inovasyon ve ortaklaşa değer yaratımı anlayışının bu ihtiyaca hizmet ettiği/edeceği düşünülmektedir. Günümüzde kamuda değer üreten inovasyon çözümlerini geliştirirken, Bilişim ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) tetikleyici ve kolaylaştırıcı bir rolü olduğu görülmektedir. Bu çalışma, kamu yönetiminde BİT tabanlı inovasyonu tetikleyen faktörlerden hareket ederek; kamu değeri üreten inovasyon sürecini analiz etmektedir. BİT tabanlı inovasyon ve kamu değeri arasındaki bağlamsal ilişkinin sürdürülebilir bir sistem yönetimine dönüşebilmesi için“Kamu Değeri Üreten İnovasyon Modeli”önerisi yapılmaktadır. Çalışmada sistematik literatür analizi, gözlem, katılım, örnek olay incelemesi ve uzman görüşü alımı tekniklerini içeren çok aşamalı veri toplama yöntemi kullanılmaktadır. Verilerin analizi, Romme ve Meijer (2020) tarafından geliştirilen“Tasarım Bilimi Yaklaşımına”(TBY) dayanarak yapılmaktadır. Çalışmanın örneklemini İstanbul Başakşehir Living Lab ekosisteminde geliştirilen projeler oluşturmakta;“AtıkNakit”ve“SmartLabs”girişimleri TBY analizi kapsamında değerlendirilmektedir. Çalışmanın sonucunda, kamu örgütlerinin BİT tabanlı uygulamaları kamu değeri üretmede nasıl kullanacağına dair öneriler sunulmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler kapsamında, kavramlar arası bağlamsal ilişkinin bütünleşik bir model ekseninde tartışılması bakımından literatürde boşluk bulunmaktadır. Araştırma çıktılarının BİT-tabanlı inovasyonu belirleyen parametreleri netleştirerek, ilkesel, yönetimsel ve tatbiki olarak dijital dönüşüm içinde olan ülkelere kamu değeri üretimi bağlamında rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Governments as service designers and providers, citizens as service demanders and consumers, have been in a state of flux due to transformation induced by advancement in information technologies. This transformation provides values ​​such as openness, transparency, participation, responsiveness and agility. Public organizations should find feasible and reasonable solutions to overcome difficulties and challenges they may encounter during transformation. The notion of innovation and value co-creation in the public sector can/will serve this need. Today, Information and Communication Technologies (ICT) has a triggering and facilitating role while developing innovation solutions that create value in the public sector. This study analyzes the innovation process that generates public value based on the factors enabling ICT-based innovation in public administration. In order to transform the contextual relationship between ICT-based innovation and public value into a sustainable system management, the study proposes a“Public Value-Creating Innovation Model”. In the study, a multi-stage data collection method, which includes systematic literature analysis, observation, participation, case study and expert consultation, is used. Data analysis is based on the“Design Science Approach”(DSA) developed by Romme and Meijer (2020). The research sample consists of the projects developed in the Istanbul Başakşehir Living Lab ecosystem and“AtıkNakit”and“SmartLabs”initiatives are evaluated within the scope of DSA analysis. In conclusion, the study presents suggestions on how public organizations can use ICT-based applications in generating public value. Especially within the scope of developing countries, there is a gap in the literature in terms of discussing the contextual relationship between concepts on the axis of an integrated model. This study aims to clarify the parameters determining the ICT-based innovation and guide the countries that are in digital transformation in principle, administration and implementation in the context of public value generation.