Cis-platin ve carbo platin arasındaki eps farkının gaussian ile hesabı
Calculation of eps difference between cis-platin and carbo platinum with gaussian
  1. Tez No: 681906
  2. Yazar: HATİCE AKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışma platin elementi analogları olan ve kemoterapi sürecinde kullanılan cis-platin,carbo-platin, oxaliplatin ve neoplatinin moleküler yapılarının üç boyutlu çizimlerini kuantum kimyası temelli çalışan gaussian paket programında yaptık.HOMO ve LUMO moleküler orbital değerlerini kullanarak enerji diyagramını oluşturduk ve elde ettiğimiz bu yapıları gaussian paket programında bulunan iki temel metot olan DFT(Yoğunluk fonksiyonel teori) ve HF( Hatree- Fock) metotları ile hesapladık. Bunun sonucunda Eg değerlerine ulaştık. Bulunan Eg değerinin düşük olmasının moleküler yapının daha kararlı bir özelliğe sahip olduğunu göstermiştir. Bizlerde kanser tedavisinde kullanılan cis-platinin daha kararlı yapıya sahip olduğu sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
The demonstration that has been done has realized the gaussian goal, which is based on the design of the effects of cis-platin, neoplatinum, which is the element analogues and used in use, and the calculation of the effectaxali representation. We created the LUMO death orbital completed scheme using HOMO and LOMO, which are the two basic methods in the problematic gaussian packet structure. Calculated by DFT(Density functional) and HF(Fock) methods. So far.Eg goals are achievable. Since the Eg found is available, it is seen in more detail. It is reached because cis-platinum, which is used in cancer treatment in us, is more complete.