Fruktozdan zengin beslenmede serum natriüretik peptid düzeyleri ve lipoliz üzerine istemli fiziksel aktivitenin etkisi
Effect of voluntary physical activity on serum natriuretic peptide levels and lipolysis in fructose rich diet
- Tez No: 681911
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ARZU VARDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Fruktozdan zengin beslenen sıçanlarda istemli fiziksel aktivitenin natriüretik peptid aracılı lipolitik mekanizmayı nasıl etkilediği bilinmemektedir. Bu amaçla fruktozla beslenen sıçanlarda istemli fiziksel aktivitenin serum natriüretik peptid düzeylerine ve ayrıca adipoz dokunun cGMP aracılı lipolitik yolaklarındaki değişime etkisi araştırıldı. Çalışmamızda Sprague-Dawley cinsi 21 adet erişkin erkek sıçan kontrol, fruktoz ve fruktoz+aktivite gruplarına ayrıldı. Fruktoz grubu 8 hafta boyunca standart yem ve D-fruktozun içme suyu içerisinde %20 oranında çözülmesiyle hazırlanan fruktoz çözeltisiyle beslendi. Fruktoz+aktivite grubu aynı zaman periyodunda aktivite ölçer tekerleklerin bulunduğu kafeslerde istemli fiziksel aktivite yaptı. Kan basıncı ölçümleri çalışmanın ilk günü ve son gününde kuyruktan tail-cuff pletismografisi yöntemiyle yapıldı. Çalışmanın 8. haftasının son gününde kalpten alınan kan örneklerinde natriüretik peptid düzeyleri incelendi. Retroperitonel yağ doku incelemeleri enzimatik ve immünohistokimyasal yöntemlerle incelendi.
Özet (Çeviri)
It is not known how voluntary physical activity affects the natriuretic peptide-mediated lipolytic mechanism in rats on fructose-rich diet. For this purpose, the effect of voluntary physical activity on serum natriuretic peptide levels and also on the change in cGMP-mediated lipolytic pathways of adipose tissue was studied in fructose fed rats. In our study, twenty one adult male Sprague-Dawley rats were divided into control, fructose and fructose+activity groups. The fructose group was fed with standard feed and the fructose solution prepared by dissolving 20% of D-fructose in drinking water for eight weeks. During the same time period, the fructose+activity group performed voluntary physical activity in the cages with activity meter wheels. Blood pressure measurements on the first and last days of the study were done by tail-cuff plethysmography method. On the last day of 8th week of the study, natriuretic peptide levels were examined in blood samples taken from the heart. Retroperitoneal adipose tissue examinations were analyzed by enzymatic and immunohistochemical methods.