Fruktozdan zengin beslenmede meteorin-like ve miyonektin düzeyleri üzerine egzersizin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of exercise on meteorin-like and myonectin levels in a fructose-rich diet
- Tez No: 862321
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Egzersizin metabolik hastalıklar üzerinde yararlı etkileri bildirilmesine rağmen, bu yararlı etkilerin mekanizmaları tam olarak anlaşılamamıştır. Egzersiz sırasında iskelet kasında salınan miyokinlerin yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda, fruktozdan zengin beslenen sıçanlarda meteorin-like ve miyonektin düzeylerinin böbrek fonksiyonları ile ilişkisi ve egzersizin meteorin-like ve miyonektin düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve metot: 24 adet 250-300 g ağırlığında Sprague-Dawley erkek sıçan eşit olarak, Kontrol, Fruktoz ve Fruktoz+Egzersiz gruplarına ayrıldı (n=24). Fruktoz ve Fruktoz+Egzersiz grup sıçanlara 8 hafta boyunca içme suyu içerisinde %20 oranında D-fruktoz çözeltisiyle beslendi. Fruktoz+Egzersiz grubundaki sıçanlar çalışmanın son 4 haftası 45 dk süreyle 20 m/dk hızda koşu bandında egzersiz yaptırıldı. Sıçanların 9.hafta ilk gün 24 saatlik idrarları toplandıktan sonra; anestezi altında kan, kas ve her iki böbreği alınarak ötenazi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although beneficial effects of exercise on metabolic diseases have been reported, the mechanisms of these beneficial effects are not fully understood. Myokines released in skeletal muscle during exercise have been shown to have beneficial effects. Our study aimed to investigate the relationship between meteorin-like and myonectin levels and kidney functions in fructose-rich rats and the effect of exercise on meteorin-like and myonectin levels. Material and method: 24 Sprague-Dawley male rats weighing 250-300 g were equally divided into Control, Fructose and Fructose+Exercise groups (n = 24). Fructose and Fructose+Exercise group rats were fed with 20% D-fructose solution in drinking water for 8 weeks. Rats in the Fructose+Exercise group were exercised on a treadmill at a speed of 20 m/min for 45 minutes in the last 4 weeks of the study. After collecting the 24-hour urine of the rats on the first day of the 9th week; Euthanasia was performed under anesthesia by removing blood, muscle and both kidneys.