On the use of quantum cryptography in financial it systems
Kuantum kriptografinin finansal bilgisayar sistemlerinde kullanımı üzerine
  1. Tez No: 681924
  2. Yazar: SEVIL TEIFUROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde veri kullanımının artmasıyla yüksek korumalı daha gelişmiş iletişim kanalları gerekmektedir. En güvenilir yazılımda bile güvenlik açıkları mevcutken biz bilginin güvenilir bir şekilde korunmasını nasıl sağlayabiliriz? Şimdilik klasik kriptografi sayesinde bu görevlerin oldukça başarılı bir şekilde yerine getirildiğini söyleyebiliriz. Günümüzde klasik kriptografiye yönelik en önemli tehdit hesaplamada kullanılan kuantum mekaniği ilkeleridir. Birçok uzmana göre, teknolojinin şu anki aşamasında kuantum kriptografi yardımı ile bilgileri güvenilir bir şekilde korumak mümkündür. Kuantum biliminin deneysel olarak en gelişmiş alanı kuantum kriptografidir. Kuantum kriptografi, kuantum mekaniğinin temel ilkelerine dayanarak bilgi güvenliğini sağlamaktadır. Teknolojinin aktif gelişimi yaşamın her alanına yayılıyor. Dünya'da modern bilgi teknolojilerinin finansal sistemdeki rolü sürekli artmaktadır bu nedenle bu tür sistemlerin güvenliği büyük önem arz etmektedir. Bugün finansal teknoloji pazarı çok aktif bir şekilde büyümektedir. Finansal bilgi teknolojilerindeki karmaşıklığın artması, bilişim sistemlerinde oluşabilecek güvenlik risk faktörlerinde önemli bir artışa yol açmaktadır. Bu çalışmada, bugüne kadar geliştirilmiş olan kuantum bilgi yöntemlerinin kısa bir özetini ve analizini sunmaktayız. Burada finansal sistemlerin bilgi güvenliğinde kuantum teknolojilerinin kullanımını analiz ediyoruz. Kuantum kriptografisinin en iyi bilinen yapı taşlarını ve protokollerini inceliyoruz. Ticari olarak temin edilebilen kuantum anahtar dağıtım sistemleri ile teorik ve laboratuvar araştırması aşamasında olan çalışmaları tanımlıyoruz. Kuantum ve klasik kriptosistemlerinin özelliklerini karşılaştırıyoruz ve buna dayanarak avantajlarını ve dezavantajlarını araştırıyoruz. Benzer şekilde, kuantum kriptografi çerçevesinde veriyi korumaya yönelik bazı yaklaşımları inceliyoruz. Son olarak finansal sistemlerde ortaya çıkan kriptografik problemleri ve literatürde bu problemler için önerilen bazı çözümleri derliyoruz.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increase of data usage, more advanced communication channels with high protection are required. How can we ensure that information is reliably protected when even the most reliable software has security vulnerabilities? For now, we can estimate that these tasks have been accomplished, thanks to classical cryptography. Today, the most critical threat to classical cryptography is the principles of quantum mechanics used in computing. According to many experts, it is possible to reliably protect information with quantum cryptography at the present stage of technology. The most experimentally advanced area of quantum science is quantum cryptography. Quantum cryptography provides information security based on the basic principles of quantum mechanics. The active development of technology spreads to all areas of life. In the world, the role of modern information technologies in the financial system is constantly increasing, so the security of such systems is of great importance. Currently, the financial technology market is growing actively. Increasing complexity in financial information technologies leads to a significant increase in security risk factors that may occur in information systems. In this paper, we present a summary and analysis of quantum information methods that have been developed to date. Here we analyze quantum technologies in the data security of financial systems. We examine the most well-known primitives and protocols of quantum cryptography. Also, we describe studies that are at the theoretical and laboratory research stage with commercially available QKD systems. We compare the features of quantum and classical cryptosystems and, based on this, explore their advantages and disadvantages. Correspondingly, we examine the approaches to data protection within the framework of quantum cryptography. Finally, we compile cryptographic issues arising in financial systems and the solutions suggested for these problems in the literature.