Hemiparetik ve diparetik serebral palsi'li çocuklarda gövde kontrolünün denge ve yürüme fonksiyonu üzerine etkisi
The effect of trunk control on balance in children with hemiparetic and diparetic cerebral palsy
- Tez No: 681923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı hemiparetik ve diparetik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda gövde kontrolünün denge ve yürüme fonksiyonu üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 5-12 yaş arası SP tanısı almış Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemine (KMFSS) göre seviyeleri I ve II olan 25 (kız:12, erkek:13) hemiparetik SP'li (yaş ortalamaları 9,28±2,03 yıl) ve 25 (kız:11, erkek:14) diparetik SP'li (yaş ortalamaları 9,20±2 yıl) olan toplam 50 çocuk dahil edildi. Çocukların sosyodemografik özellikleri sorgulandı. Tüm olgular Gövde Etkilenim Ölçeği, Pediatrik Denge Skalası ve Dinamik Yürüme İndeksi ile değerlendirildi. Hemiparetik ve diparetik SP'li çocukların demografik verileri arasında anlamlı bir farklılık bulunamadı (p>0,05). Hemiparetik SP'li çocuklardan 11'inde sağ tarafta, 14'ünde sol tarafta tutulum görülmüştür. Diparetik SP'li çocukların 15'inde sağ alt ekstremitelerinin, 10'unda sol alt ekstremitelerin dominant taraf olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of trunk control on balance and gait in children with hemiparetic and diparetic CP. In the study, 50 children with CP aged 5-12 years, levels I and II according to the Gross Motor Functional Classification System (GMFCS), 25 children (girl:12, boy:13) with hemiparetic CP (mean age 9,28±2,03 years) and 25 children (girl:11, boy:14) with diparetic CP (mean age 9,20±2 years) were included. The demographic characteristics of the children were questioned. All cases were evaluated with the Trunk Impairment Scale, the Pediatric Balance Scale and Dynamic Gait Index. No significant difference was found between the demographic data of children with hemiparetic and diparetic CP (p>0.05) of the children with hemiparetic CP, involvement was observed in the right extremity in 11, and in the left extremity in 14. Of the children with diparetic CP was observed that the right extremities were the dominant side in 15, and the left extremities were the dominant side in 10 of them.