Examining antecedents of perceived parenting in daily life and during the COVID-19 pandemic: A process of parenting model perspective
Algılanan ebeveynliğin öncüllerinin günlük hayatta ve COVID-19 pandemisinde incelenmesi: Aile süreçleri modeli perspektifi
  1. Tez No: 681943
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez, günlük yaşamda ve stresli koşullarda ebeveyn reddinin öncüllerini incelemektedir. Birinci çalışmada, ebeveynlerin eğitim seviyesi, depresyonu ve sosyalleştirme hedefleri; evlilik çatışması, algılanan sosyal destek ve çocuğun yaşı öncülleri ile ebeveyn reddi arasındaki ilişkiyi çocuğun olumsuz duygulanımı ve cinsiyetinin düzenleyici rolü göz önünde bulundurularak her iki ebeveyn için de incelemiştir. Ayrıca, ebeveynlerin sosyalleştirme hedefleri ve ebeveyn reddi arasındaki ilişki, yetkili ebeveynlik inanışların aracı rolü ve ebeveynler arasındaki karşılıklı etki göz önüne alınarak incelenmiştir. İkinci çalışma ise COVID-19 pandemisi ve öncesi dönemde algılanan ebeveyn reddi için annenin psikolojik stresinin aracı rolünü pandemi ile ilişkili risk ve koruyucu faktörleri göz önünde bulundurarak incelemektedir. Birinci çalışmada, eğitim düzeyi ve sosyal desteğin daha az anne reddi ile ilişkili olduğunu, fakat hiyerarşik ilişki hedeflerinin daha yüksek anne reddi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, annelere algıladığı sosyal destek, özellikle olumsuz duygulanımı yüksek kız çocuklarında daha az reddedilme ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Babalar için ise depresif belirtiler ve çocukların olumsuz duygulanımının baba reddi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Özerkliği destekleyen sosyalleştirme hedefleri yüksek olan babaların, oğlan çocuklarının daha az ebeveyn reddi algıladığı bulunmuştur. Evlilik çatışmasının yüksek olduğu durumlarda, özellikle kız çocukları ve daha az olumsuz duygulanım gösteren çocuklar daha az baba reddi rapor etmişlerdir. İkili analiz sonuçlarına göre, babaların yetkeli ebeveynlik inanışları, her iki ebeveyn için de özerkliği destekleyen sosyalleştirme hedefleri ile ebeveyn reddi arasındaki bağlantıya aracılık etmektedir. İkinci çalışmada ise annenin psikolojik stresinin, annenin pandemi ile ilgili kaygısı, aile ortamındaki kargaşa ve ebeveyn reddi arasındaki ilişkide aracı rolü bulunurken, ekonomik gelirdeki düşüş için bu ilişki bulunamamıştır. Ayrıca, annenin algıladığı sosyal destek ve evlilik doyumu için koruyucu bir etki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the antecedents of parental rejection in everyday life and stressful conditions. Study 1 examined predictors of parenting separately for mothers and fathers by testing parent characteristics, namely, education, depression, and socialization goals; famil social context, namely, marital conflict, and social support child characteristics, namely child age, gender, and negative affect. Moreover, the dyadic link among parents in terms of socialization goals, authoritative parenting beliefs were tested for parental rejection. Study 2 examined perceived rejection amid the Corona Virus Disease- 2019 (COVID-19) Pandemic by considering the role of pandemic-related risk and protective factors through the mediating role of mothers' psychological distress when controlling for pre-pandemic conditions. Study 1 showed that education level and social support was associated with less maternal rejection, whereas hierarchical relatedness goals was associated with increased maternal rejection. Moreover, social support for mothers was associated with less rejection, especially for girls with high negative affect. For fathers, depressive symptoms and children's negative affect were associated with paternal rejection. Autonomy supporting goals was associated with less perceived rejection by their sons. In cases of high marital conflict, fathers were perceived as less rejecting parents by their daughters and children with less negative affect. Dyadic analysis showed that fathers' authoritative parenting beliefs mediated the link between autonomy supporting goals and parental rejection for both parents. Study 2 showed the mediating role of maternal psychological distress for pandemic-related anxiety, chaos in the family environment but not for decrease in income in predicting maternal rejection. Neither marital satisfaction nor social support had a protective role for mothers.