Üçüncü basamağa başvuran çocuk hastalarda idrar kültürü bulguları ile akut faz belirteçleri arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?
Is there a relationship between urine culture findings and acute phase markers in pediatric patients referring to third level?
- Tez No: 681971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN YILDIZ ÇELTEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Üriner sistem enfeksiyonu ürotelyumun mikroorganizmalara inflamatuar cevabıdır. Büyük çoğunlukla bakteriyel, daha az sayıda viral veya fungal etkenlere bağlıdır. Çocukluk çağında en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan biridir. Jackson E'nin 2015 yılında yaptığı bir çalışmaya göre 1-18 yaş arasındaki çocuklar için üriner sistem enfeksiyonu prevalansı %7,8'dir. Klinik, hastalığın şiddeti, hastanın yaşı ve enfeksiyonun yerine göre semptomu olmayan hastadan ürosepsise kadar değişebilir. İdrar yolu enfeksiyonu şüphesinde idrar analizi ve idrar kültürü yapılmalıdır. Tanıda altın standart idrar kültüründe etken mikroorganizmanın gösterilmesidir. Tedavide amaçlar akut semptomların giderilmesi, ürosepsis, renal abse gibi ciddi komplikasyonların engellenmesi, rekürrensin ve hipertansiyon, renal skar, böbrek fonksiyon bozukluğu gibi uzun dönem komplikasyonlarının önüne geçilmesidir. Renal hasarın önlenmesinde uygun antibiyotik seçilmesi ve tedaviye erken başlanması önemlidir. Uygun olan en dar spektrumlu antibiyotik seçilmelidir. Antibiyotik seçiminde lokal antibiyotik direnç patenleri dikkate alınmalıdır. Bu çalışmamızın amacı çocuk hastalardan alınan idrar kültürü örneklerinin WBC, CRP ve tam idrar tetkiki test parametreleriyle ilişkisini araştırmak ve kültür olanağı olmayan yerlerde elimizi güçlendirecek, tanı için daha güvenilir olan parametreyi saptamaktır. Ayrıca kültür antibiyogramını değerlendirerek bölgesel direnç paterni hakkında fikir edinmek ve ampirik antibiyotik konusunda doğru seçimlerimizi kuvvetlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları acil servis, poliklinik, servis ve yoğun bakımdan 01.09.2019-31.08.2020 tarihleri arasında istenmiş olan tüm idrar kültürleri -2201 örnek- retrospektif olarak incelenerek yapılmıştır. Aynı muayenede tam idrar tetkiki, hemogram, biyokimya ve idrar kültürü istenmiş ve numunelerini de aynı gün verebilmiş 0-18 yaş arası çocuk hastaların verileri çalışmaya dahil edilmiştir. Kültür sonucu kontaminasyon olan 453 kişi ve verilerinde eksiklik olanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Aynı kişiye ait tek idrar kültürü çalışmaya alınmıştır. Tekrarlayan gelişler çalışmaya dahil edilmemiştir. Sonuç olarak 641 hastanın sosyodemografik verileri, anamnezi, laboratuvar sonuçları, hastalara yazılan reçeteler kaydedilmiştir. Hesaplama için G-Power 3.1 hazır istatistik yazılımı kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken p değerleri 0.05'den küçük hesaplandığında istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 641 hastanın 451 tanesi kız (%70,4), 190 tanesi (%29,4) erkektir. İdrar kültüründe üreme olan 80 kişinin %78,75'i kadın %21,25'i erkektir. Çalışmaya alınan hastalarda en sık görülen idrar yolu düşündürebilecek semptom ateştir. Kültürde üreme olan hastalarda da en sık idrar yolu enfeksiyonu düşündürecek semptom ateştir. Kültürde üreme olan hastalarda en sık eşlik eden kronik hastalık FMF'tir. İdrar tetkiki parametrelerinden bakteriüri hariç kalan hepsinin idrar kültürüyle anlamlı ilişkisi saptanmıştır. İdrar tetkikinde bakteri, lökosit esteraz, lökosit, nitrit görülmesinin idrar yolu enfeksiyonu saptamadaki duyarlılıkları sırasıyla 91.6, 70.2, 82.6, 33.7 özgüllükleri ise sırasıyla 33.3, 74.5, 61.9, 98.2 şeklindedir. Kan değerlerinden WBC ortalamasının idrar kültürüyle ilişkisi anlamlı bulunmuştur. İdrar dansite değeriyle idrar kültürü arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Antibiyogramda E.coli'nin en duyarlı olduğu antibiyotikler: imipenem, meropenem, nitrofurantoin, piperasilin-tazobaktam olarak bulunmuştur. Sonuç: Çoğu Aile Sağlığı Merkezi'nde idrar kültürü bakma imkanının bulunmaması, kültürün erken sonuç veren bir tetkik olmaması, kültür alınsa bile aynı örneğin farklı laboratuvarlardaki kültür pozitifliğinin farklı oranlarda olabilmesi ve Covid-19 sürecinde ailelerin hastaneye tekrar başvuruda isteksiz olması gibi nedenler, bütüncül yaklaşımla hareket etme gerekliliğini doğurmakta ve eldeki en etkili ampirik tedaviyi öngörmek istememize neden olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu tanısında idrar kültürüne alternatif olabilecek bir tetkik bulunmamaktadır. Ancak nitrit pozitifliği tanıda yol göstericidir. Lökosit esteraz veya lökosit görülmemesi dışlamada yardımcıdır. Sefalosporinlerden sefazolin ve sefoksitin, toksik görünümlü hastalarda amikasin, gentamisin, alt idrar yolu enfeksiyonu düşünülen hastada nitrofurantoin, fosfomisin Tokat'ta ampirik tedavide tercih edilebilir. İmipenem, meropenem ve piperasilin-tazobaktamın genel durumu çok kötü olan, daha küçük bir hasta grubunda lüzum halinde kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective (Aim): Urinary system infection is the inflammatory response of the urothelium to microorganisms. It is mostly due to bacterial, to a lesser extent viral or fungal factors. It is one of the most common bacterial infections in childhood. According to a study conducted by Jackson E in 2015, the prevalence of urinary tract infection for children aged 1-18 is 7.8%. The clinic can vary from asymptomatic patient to urosepsis, depending on the severity of the disease, the age of the patient, and the location of the infection. Urine analysis and urine culture should be performed in suspected urinary tract infection. The gold standard for diagnosis is to show the causative microorganism in urine culture. The goals of treatment are to relieve acute symptoms, to prevent serious complications such as urosepsis and renal abscess, to prevent recurrence and long-term complications such as hypertension, renal scar, and renal dysfunction. It is important to choose appropriate antibiotics and to start treatment early for preventing renal damage. Appropriate and narrowest spectrum antibiotic should be selected for treatment. Also local antibiotic resistance patterns should be consider in the selection of antibiotics. The aim of this study is to investigate the relationship between urine culture samples and WBC, CRP, urinalysis test parameters which taken from pediatric patients and to determine the parameter that is more reliable for diagnosis, which will strengthen our hand in places where there is no cultur opportunity. In addition, it was aimed to gain an idea about the regional resistance pattern by evaluating the culture antibiogram and to strengthin our right choices about empirical antibiotics. Material and Method: Our study is a cross-sectional descriptive study. All urine cultures- 2201 samples- requested from the emergency, outpatient clinic, service and intensive care unit of Tokat Gaziosmanpaşa University Department of Pediatrics, between 01.09.2019 and 31.08.2020, were retrospectively analyzed. In the same examination, urine analysis, hemogram, biochemistry and urine culture were requested and the data of pediatric patients aged 0-18 who were able to give their samples on the same day were included in the study. 453 people who were contaminated as a result of culture and those with incomplete data were excluded from the study. Only one urine culture belonging to the same person was included in the study. Repeated arrivals were not included in the study. As a result, the socio-demographic data of 641 patients, patient anamnesis, laboratory results, and prescriptions written to the patients were recorded. G-Power 3.1 ready-made statistics software was used for calculation. While analyzing the data, when p values were calculated less than 0.05, it was considered statistically significant. Results: 451 of 641 patients included in our study were female (70.4%) and 190 (29.4%) were male. 78.75% of 80 people with urine culture reproduction are female and 21.25% of them are male. The most common symptom seen in the patients included in the study and positive urine culture is fever. FMF is the most common accompanying chronic disease in patients with culture reproduction. All urine analysis parameters, except bacteriuria, were found to have a significant relationship with urine culture. The sensitivity of bacteria, leukocyte esterase, leukocyte and nitrite parameters in detecting urinary tract infection, respectively; 91.6; 70.2, 82.6, 33.7 and their specificity is 33.3, 74.5, 61.9, 98.2, respectively. The relation between WBC mean and urine culture was found to be significant. There was a significant relationship between urine density value and urine culture. In the antibiogram, the antibiotics to which E.coli were most sensitive are: imipenem, meropenem, nitrofurantoin, piperacillin-tazobactam. Conclusion: Lack of opportunity to perform urine culture in most family health center in our country, the culture examination is not gives early results, the culture positivity in different laboratories can be at different rates even if the culture is taken, and the families are reluctant to reapply to the hospital during the Covid-19 process cause the need to act with a holistic approach and makes us want to predict the most effective empirical therapy available. But there is no alternative tests to urine culture in the diagnosis of urinary tract infection. However, nitrite positivity is guiding us the diagnosis. The absence of leukocyte esterase or leukocyte is useful in exclusion. İn our city Tokat, cefazolin and cefoxitin for general, in toxic appearance patient amikacin and gentamicin, in patients with lower urinary tract infection nitrofurantoin, fosfomycin may be preferred for empirical treatment, It is recommended to use imipenem, meropenem and piperacillin-tazobactam when needed in a smaller patient group with very poor general condition.