Kamu okullarında görevli öğretmenlerin bilimsel epistemolojik inançlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
The exploration of the public school teachers' epistemologic beliefs in terms of some variables
- Tez No: 681970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAYLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, Siirt ili kamu okullarında görevli öğretmenlerin bilimsel epistemolojik inançlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Siirt il merkezinde görev yapmakta olan ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini tabakalı örnekleme yoluyla belirlenen 478 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, Acat, Tüken ve Karadağ (2010) tarafından Türkçe 'ye ve Türk kültürüne uyarlanan“Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği ”ile toplanmıştır. Ölçek 5 alt boyut ve 25 maddeden meydana gelen 5'li likert tipinde bir ölçektir. Araştırmanın analizlerinde R programı versiyon 4.0.3 kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde t-testi ve Anova testi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin bilimsel epistemolojik inançlarının genel olarak gelişmiş (sofistike) düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin bilimsel epistemolojik inanç alt boyutlarından akıl yürütme en yüksek ortalamaya sahipken, otorite ve doğruluk alt boyutunun ise en düşük ortalamaya sahip olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin tüm alt boyutlarında; cinsiyet, unvan, okul türü ve branş değişkenine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yaş değişkenine göre bilginin kaynağı ve bilginin değişirliği, öğrenim değişkenine göre bilgi üretme süreci ve akıl yürütme, mesleki kıdem değişkenine göre otorite ve doğruluk, bilginin kaynağı, akıl yürütme ve bilginin değişirliği alt boyutlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, epistemological beliefs of the public school teachers in the city of Siirt in terms of some variables were explored. The population consists of teachers from primary, secondary, and high schools located in the city center of Siirt during the 2019-2020 school year. The sample of the study consists of 478 teachers determined by stratified sampling. The data were gathered through the scale of 'Scientific Epistemological Beliefs' adapted by Acat et al. (2010) to Turkish and its culture. The scale is a Likert type (5 points) consisting of five sub-categories and 25 items. The research analyses were run through the R program with its 4.0.3 version. The analyses of the gathered data were run through the t-test and Anova test. The research concluded that teachers' scientific epistemological beliefs are at an advanced degree (sophisticated). While reasoning among sub-categories of teachers' scientific epistemological beliefs is the highest average, the authority and righteousness sub-category is at the lowest average. There were no significant differences among the variables of gender, title, school type, and department at all the sub-categories. It is found that there are significant differences among the variables of the source of information and information variance based on the age variable; the variable of the knowledge generation process and reasoning based on the education variable; the variables of the authority and righteousness, reasoning and information variance based on professional experience variable.