Aile Hekimliği uzmanlık eğitiminde eğitim aile sağlığı merkezi uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of the education family HEALTH center application in family medicine specialization education
  1. Tez No: 732589
  2. Yazar: NESİBE DERYA BAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Üçüncü basamak hastanelerine başvuran hasta profilleri ile aile hekiminin aile sağlığı merkezinde (ASM) karşılaştığı hasta profilinin bir takım farklılıklar içerdiği bilinmektedir. Üçüncü basamak hastanelere daha çok kronik hastalıkların takip ve tedavisi, bunların ileri bir merkezde araştırılması için başvuran hastalar gelirken; birinci basamak sağlık kuruluşlarına gebeler, sağlıklı çocuk izlemleri ve aşılama hizmetleri için çocuklar, periyodik sağlık taramaları için farklı yaş grubundaki kişiler, herhangi bir tanı almamış ve çeşitli ayrışmamış tanıları olan hastalar gelmektedir. Aradaki bu farklılık sebebiyle uzmanlık eğitiminde Eğitim Aile Sağlığı Merkezi (E-ASM) gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada EASM'nin gerekliliğinin aile hekimliği uzmanları ve asistanları tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı-kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışma, 23/02/2022-23/04/2022 tarihleri arasında aile hekimlerine Google formlar üzerinden ulaşılıp anket çalışması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bu ankette hekimlerin sosyodemografik verileri alınırken, birinci basamağa yönelik bilgi soruları da soruldu. Çalışmada EASM'de çalışma durumu ile bilgi sorularına verilen doğru cevaplar karşılaştırıldı. Çalışmanın istatistiği yapılırken tanımlayıcı istatistiklerde numerik veriler ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum; kategorik veriler ise sayı ve yüzde olarak verildi. Numerik verilerin dağılımına histogram grafikleri ile bakıldı. İki ayrı grupta numerik veriler Man Whitney U testi, ikiden fazla grupta numerik veriler Kruskal Wallis Testi ile analiz edildi. Kategorik verilerin karşılaştırmalarına ki-kare testi ve Fisher's Exact Testi ile bakıldı. Numerik verilerin korelasyonuna Pearson korelasyon testi ile bakıldı. P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Introduction: It is known that there are some differences between the patient profiles applying to our tertiary care hospitals and the patient profile encountered by the family physician in the family health center (Education FHC). For example, patients who apply to tertiary hospitals for the follow-up and treatment of chronic diseases and to investigate them in an advanced center; Pregnant women, children for healthy child follow-up and vaccination services, people in different age groups for periodic health screenings, patients who have not been diagnosed and have various undifferentiated diagnoses come to primary health care institutions. Due to this difference, the necessity of EASM in specialization training has emerged. It is a fact that EASM is an indispensable part of family medicine residency training. In this study, it was aimed to evaluate the necessity of EASM by family medicine specialists and assistants. Materials and Methods: Our research is a descriptive-cross-sectional survey study. The study was carried out by conducting a survey on Google forms to family physicians who could be reached between 23/02/2022 -23/04/2022. While making the statistics of the study, numerical data in descriptive statistics are mean, standard deviation, minimum and maximum; Categorical data were given as numbers and percentages. Distribution of numerical data was analyzed with histogram graphics. Numerical data in two different groups were analyzed with Man Whitney U test, and numerical data in more than two groups were analyzed with Kruskal Wallis Test. Comparisons of categorical data were done with chi-square test and Fisher's Exact test. The correlation of the numerical data was checked with the Pearson correlation test. P significance value was accepted as