Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran yaşlılarda sağlık okuryazarlığı ile yaşam kalitesi ilişkisi
Determining the relationship between health literacy level and quality of life among the elderly who apply to dietetic outpatient clinic in Aydin Adnan Menderes University Application and Resource Hospital
- Tez No: 681979
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN ÇEVİK AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırma, yaşlıların Sağlık Okuryazarlığı (SOY) ile yaşam kalitesi ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik-kesitsel olarak Eylül 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi diyet polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri 152 kişi ile gerçekleşmiştir. Araştıma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Mini Mental Durum Testi, Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (ASOY-TR) ve Yaşlılar İçin Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Modülü (WHOQOL-OLD) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov testi, Bağımsız Örneklemler t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testi, Spearman korelasyon analizi ve Hosmer Lemeshow testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada ASOY Genel puanları 25,53±11,18 olan yaşlıların %75,6'sı Sorunlu/Sınırlı SOY düzeyinde bulunmuştur. Yaşlıların genel yaşam kalitesi puanları ise 74,5±12,9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between Health Literacy (HL) and quality of life of the elderly. Materials and Methods: The study was conducted analytically and cross-sectionally with 152 people aged 65 and over who applied to the diet outpatient clinic of Aydın Adnan Menderes University Hospital between September 2020 and February 2021. The research data were collected using the Introductory Information Form, the Mini Mental State Test, the European Health Literacy Scale (HLS-EU) and the World Health Organization Quality of Life Module for the Elderly (WHOQOL-OLD). Descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, Independent Samples t Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann Whitney U, Kruskal Wallis H test, Spearman correlation analysis and Hosmer Lemeshow test were used in the analysis of the data. Results: In the study, 75,6% of the elderly with HLS-EU general scores of 25,53±11,18 were found to have Problem/Limited HL. The general quality of life scores of the elderly were found to be 74,5±12,9.