Sağlıklı gençlerde kalça abdüktörlerinin propriyoseptif nöromusküler patern ve therabant egzersizleri ile kuvvetlendirilmesinin core endurans ve fonksiyonel performans üzerine etkilerinin incelenmesi
The effect of hip abductor strenghthing with proprioseptive neuromuscular facilitation and elastic resistive band exercises on core endurance and functional performance in healthy adults
- Tez No: 681980
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızın amacı sağlıklı gençlerde kalça abdüktörlerini Propriyoseptif Nöromusküler Fasilitiasyon (PNF) patern ve Normal Eklem Hareket (NEH) egzersizleriyle elastik bant ile kuvvetlendirmenin core (gövde) endurans ve fonksiyonel performans üzerine etkinliğini karşılaştırmaktır. Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu'nda öğrenim gören 20-26 yaş arasında sedanter, sağlıklı 66 gönüllü öğrenci PNF grubu, NEH grubu, Kontrol Grubu (KG) olarak 3 gruba ayrılmıştır. PNF ve NEH egzersiz gruplarının eğitimi haftada 3 gün, 6 hafta boyunca toplam 18 seans uygulanmıştır. Katılımcıların gövde ve alt ekstremite (otur- uzan testi), iliopsoas ve kuadriceps kas esnekliği (Modifiye Thomas testi) abdüktör kuvvet (el dinamometresi), alt ekstremite gücü (otur- kalk testi), denge (y test), core (gövde) endurans (fleksör endurans, ekstansör endurans, sağ ve sol lateral endurans testleri), global core stabilitesi (tek bacak squat) , fiziksel aktivite düzeyi (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi UFAA) değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, çalışmanın başlangıcında ve egzersiz programını tamamladıkları 6. haftada gerçekleştirilmiştir. PNF egzersiz sonrası gövde ve alt ekstremite, iliopsoas ve kuadriceps kas esnekliği, abdüktör kuvveti, alt ekstremite gücü, denge ve core endurans, global core stabilitesinde anlamlı fark bulunmuştur (p˂ 0,05). NEH egzersizi sonrasında gövde ve alt ekstremite, iliopsoas ve kuadriceps kas esnekliği, abdüktör kuvveti, alt ekstremite gücü, denge ve core enduransında anlamlı fark görülmüştür (p˂ 0,05). Müdahale grupları karşılaştırıldığında egzersiz sonrası gövde ve alt ekstremite, iliopsoas ve kuadriceps kas esnekliği, abdüktör kuvveti, alt ekstremite gücü, denge ve core enduransında PNF grubu KG grubundan daha üstündür. NEH grubu ise gövde ve alt ekstremite, iliopsoas ve kuadriceps kas esnekliği, abdüktör kas kuvveti, alt ekstremite gücü, core enduransı ve alt ekstremite dengesinde posterior-medial, posterior-lateral ve kompozit parametrelerinde KG grubundan daha üstündür. PNF grubu NEH grubundan kuadriseps esnekliği ve anterior-posterior denge açısından üstündür. Çalışmanın sonuçları dirençli egzersizlerin (PNF ve NEH) esnekliği, alt ekstremite gücü, denge, core endurans, abdüktör kuvveti artırmada etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the effectiveness of strengthening hip abductors with Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) pattern and Range Of Motion (ROM) exercises with elastic band on core (trunk) endurance and functional performance in healthy adults. Sixty six sedentary healthy male volunteers between ages 20 and 26 attending Pamukkale University School of Physical Theraphy and Rehabilitation participated in the study. Participants were divided into three groups, proprioceptive neuromusculer facilitation exercise, range of motion exercise training, control group (KG). PNF and ROM groups performed 18 sessions exercise trainings for three days a week for six weeks. Volunteer's trunk and lower extremity was assessed with sit and reach, iliopsoas and quadriceps muscles flexibility with Modified Thomas test, hip abductor muscle strenght with hand held dynamometer, lower extremity strenght with sit to stand test, lower extremity balance with y test, core (trunk) endurance with flexor, extansor, right and left side endurance tests, global core stability with single leg squat test, physical activity level with International Physical Activity Questionnare IPAQ. Evaluations were performed at baseline, at the end of sixth week when volunteers completed the exercise programme. There were statistically significantly improvements in trunk and lower extremity, iliopsoas and quadriceps muscles flexibility, hip abductor muscle strenght, lower extremity strenght, lower extremity balance, core endurance, global core stability after PNF exercises (p˂ 0.05). There were statistically significantly improvements in trunk and lower extremity, iliopsoas ve quadriceps muscles flexibility, hip abductor muscle strenght, lower extremity strenght, balance, core endurance, after ROM exercises (p˂ 0.05). Comparing intervention group after exercises, PNF group is superior to control group in trunk and lower extremity, iliopsoas ve quadriceps muscles flexibility, hip abductor muscle strenght, lower extremity strenght, balance, core endurance. PNF is superior to ROM in quadriceps muscles flexibility, anterior-posterior balance. The result of the study showed that resistance exercises increases flexibility, lower extremity strenght, balance, core endurance, abductor muscle strenght.