İki farklı teknikle uygulanan üç farklı kompozit rezin materyalin mikrosızıntı özelliklerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of microleakage properties of three different composite resin materials applied with two different techniques
- Tez No: 681987
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN AKBAY OBA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda, konvansiyonel teknik ve stamp tekniği ile uygulanan, üç farklı kompozit rezin materyalin Sınıf I restorasyonlardaki mikrosızıntı değerleri ve iki tekniğin uygulama sürelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çekilmiş 90 adet çürüksüz molar diş konvansiyonel teknik ve stamp tekniği uygulanmak üzere 2 gruba; ardından her grup, 3 farklı kompozit rezin materyalle restore edilmek üzere 3 alt gruba ayrılmıştır. Tüm gruplarda restoratif prosedür süresi dijital bir kronometre ile ölçülüp kaydedilmişir. Hazırlanan restorasyonlara 5-55°C arasında; 5000 devirde termal siklus işlemi uygulanmış, daha sonra örnekler % 0.5'lik bazik fuksin solüsyonunda 24 saat bekletilmiştir. Ardından dişler akrilik bloklara gömülmüş ve her bir örnekten 3 kesit elde edilmiştir. Kesitler stereomikroskop kullanılarak 20X büyütmede fotoğraflanmış ve görüntü analiz yazılımıyla (Image J) kantitatif olarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır (p=0,05).
Özet (Çeviri)
In our study; it was aimed to compare the microleakage values of class I restorations restored with three different composite resin materials using the conventional technique and the stamp technique, and the application time of the two techniques. Extracted 90 caries-free molar teeth are divided into 2 groups to be applied conventional technique and stamp technique. Then, each group was divided into 3 subgroups to be restored with 3 different composite resin materials. Restorative procedure time in all groups is measured and recorded with a digital stopwatch. Thermal cycle process was applied at 5000 cycles between 5 °C and 55 °C; Then the samples were kept in 0.5% basic fuchsin solution for 24 hours. Then the teeth were embedded in acrylic blocks and 3 sections were obtained from each sample. Sections were photographed at 20X magnification using a stereomicroscope and quantitatively evaluated with image analysis software (Image J). Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were used in the statistical analysis of the data (p = 0.05).