İneklerde subklinik mastitis tanısında akut faz proteinlerinden amiloid a ve c-reaktif protein'in belirlenmesi
Determination of amiloid a and c-reactive protein of acute phase proteins in the diagnosis of subclinic mastitis in cows
  1. Tez No: 681991
  2. Yazar: TUĞBA ARMAĞAN AYDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRTEN EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Subklinik mastitis, yangısal olarak seyreden önemli sürü hastalıklarından birisidir. Çalışmamızda bu hastalığın tanısında süt ve kan serumunda amiloid A (AA) ve C-reaktif protein (CRP) parametrelerinin yeni bir tanı seçeneği olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma laktasyonun farklı dönemlerinde bulunan toplam 40 adet Holstein ırkı sağmal inek üzerinde yürütüldü. Strip kap muayenesinin ardından sütte ve meme muayenesinde herhangi bir fiziksel bozukluk gözlenmeyen meme loblarına subklinik mastitis tanısı amacıyla Kaliforniya Mastitis Testi (CMT) uygulandı. CMT'de sadece Ş ve +1 skorlar SCM pozitif olarak çalışmaya dahil edildi. Bu sonuçlar doğrultusunda 2 grup oluşturuldu; Grup I (n=40), CMT yönünden negatif olan inekler, Grup II (n=40)'ye ise CMT'ye göre pozitif olanlar dahil edildi. Gruplardaki bütün hayvanlardan kan örnekleri de alındı. Süt ve kan serumunda amiloid A ve CRP düzeyinin belirlenmesinde ticari ELISA kitleri kullanıldı. Çalışmada, kanda ve sütte ortalama AA düzeyleri sağlıklı olanlarda sırasıyla 0,685±0,006 ng/ml; 0,665±0,007 ng/ml; subklinik mastitli olanlarda sırasıyla 2,04±0,064 ng/ml; 1,848±0,06 ng/ml hesaplanmıştır. CRP düzeyleri ise, sağlıklı olanlarda kan ve sütte sırasıyla 0,172±0,002 mg/ml; 0,155±0,002 mg/ml, subklinik mastitli olanlarda ise sırasıyla 0,555±0,013 mg/ml ve 0,535±0,014 mg/ml olarak hesaplanmıştır. Gruplar arası akut faz protein parametreleri değerlendirmesinde; süt ve kan serum AA ve CRP değerlerinin istatiksel olarak gruplar arasında önemli derecede farklı olduğu tespit edildi. Sonuç olarak AA ve CRP'nin subklinik masititisi belirlemede öne çıkabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Subclinical mastitis is one of the most common herd diseases in enterprises. In our study, it was aimed to present the parameters of amyloid A (AA) and C-reactive protein (CRP) in blood and milk as a new diagnostic option in subclinical mastitis. The study was carried out on a total of 40 Holstein cows in different stages of lactation. After the strip cup examination, the California Mastitis Test (CMT) was applied for the diagnosis of subclinical mastitis to the mammary lobes in which no physical defect was observed in the milk and udder examination. Only S and +1 scores in CMT were included in the study as SCM positive. In line with these results, 2 groups were created; Group I (n=40), cows that were negative for CMT and cows that were positive in terms of CMT were included in Group II (n=40). Blood samples were also taken from all animals in the groups. Commercial ELISA kits were used to determine amyloid A and CRP levels in milk and blood serum. In study, mean AA levels in blood and milk were 0.685±0.006 ng/ml; 0.665±0.007 ng/ml in healthy group, 2.04±0.064 ng/ml; 1,848±0.06 ng/ml in subclinical mastitis respectively has been calculated. CRP levels in blood serum and milk in healthy group were 0.172±0.002 mg/ml; 0.155±0.002 mg/ml respectively. In those with subclinical mastitis, it was calculated as 0.555±0.013 mg/ml and 0.535±0.014 mg/ml respectively. In the evaluation of acute phase protein parameters between groups; It was determined that AA and CRP milk and blood serum values were statistically significantly different between the groups. As a result, it is thought that AA and CRP may come to the fore in determining subclinical mastitis.