Migrenli kadınlarda konnektif doku manipülasyonunun ağrı, yaşam, uyku kalitesi ve fonksiyonellik üzerine etkisi
Effects of connective tissue manipulation on pain, quality of life, sleep quality and functionality in women with migraine
  1. Tez No: 681992
  2. Yazar: YAĞMUR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma migrenli kadınlarda Konnektif Doku Manipülasyonunun (KDM) ağrı, yaşam, uyku kalitesi ve fonksiyonellik üzerine etkisini incelenmek amacıyla planlanmıştır. 18-40 yaş arası 30 migrenli kadın katılımcı randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Baş ağrısı şiddeti, özürlülük, yaşam kalitesi, uyku etkilenimi ve servikal hareketlilik için sırasıyla Görsel Analog Skala (GAS), Migren Özürlülük Değerlendirilmesi Ölçeği (MİDAS), Baş Ağrısı Etki Testi (HIT-6), 24 Saatlik Yaşam Kalitesi Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve servikal normal eklem hareketi (NEH) kullanıldı. Tedavi grubundaki 15 hastaya haftanın 5 günü, 4 hafta boyunca konnektif doku manipülasyonu uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi tedavi uygulanmadı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of Connective Tissue Manipulation (CTM) on pain, quality of life, sleep quality and functionality in women with migraine. Thirty women with migraine between the ages of 18-40 were randomly divided into two groups. Visual Analogue Scale (VAS), Migraine Disabiliy Assessment Scale (MIDAS), Headache Impact Test (HIT-6), 24-Hour Quality of Life Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and cervical normal joint motion (ROM) for headache severity, disability, quality of life, sleep affect and cervical mobility were used respectively. Connective tissue manipulation was applied to 15 patients in the treatment group for 4 weeks, 5 days a week. The control group did not receive any treatment.