Ekstrakorporeal dolaşımda kullanılan arteriyel kanül çaplarının vücut yüzey alanına oranla hemoliz üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation effects of arterial cannula diameter used in extracorporeal circulation on hemolysis ratio to body surface area
  1. Tez No: 681993
  2. Yazar: EGEMEN ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM ALHAN, DOÇ. DR. AHMET ÜMİT GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, farklı çaptaki iki arteriyel kanülün sınırlandırılmış aralıktaki vücut yüzey alanına (VYA) sahip hastalarda, KPB sırasında ve sonrasındaki süreçte hemoliz oranlarına etkisini ölçmek amacıyla yapılan tek merkezli, prospektif, randomize, kontrollü çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Acıbadem Maslak Hastanesi'ne elektif olarak, izole koroner baypas ameliyatı için başvuran ve araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan gönüllü hastalar oluşturdu. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı, 21 hasta küçük çaplı arteriyel kanül (20 Fr.- 6,7 mm.) kullanılmak üzere A Grubuna, 23 hasta (24 Fr.- 8 mm.) arteriyel kanül kullanılarak dolaşımı sağlanmak üzere B grubuna alınarak toplam 44 hasta araştırmaya dahil edildi. Araştırmanın örneklemini oluşturan hastalara, KPB uygulaması için arteriyel kanül çapı hariç aynı ekipman kullanıldı, kalp-akciğer makinesi yalnızca araştırmacı tarafından kontrol edildi ve çalışma verilerini oluşturan kan örnekleri aynı kişiler tarafından alındı. İlk kan örneği cerrahi insizyona başlamadan önce, ikinci kan örneği KPB'den ayrılmadan önce, üçüncü kan örneği ise hastanın yoğun bakıma transferi gerçekleştiğinde, pompa kanı hastaya verildikten bir saat sonra alınıp laboratuvara ulaştırıldı. Hastalardan gönderilen üç kan örneğinde de aynı parametreler incelendi. Bu parametreler Haptoglobin, Laktat Dehidrogenaz (LDH), İndirekt Bilirubin, Retikülosit ve Serbest Plazma Hemoglobini olmak üzere beş taneydi. Araştırma sonucunda incelenen hemoliz parametrelerinden serbest hemoglobin değerine bakıldığında, A grubunda kullanılan 20 Fr. (6,7 mm.) arteriyel kanül ile B grubunda kullanılan 24 Fr. (8 mm.) arteriyel kanül arasında hemoliz açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmesine rağmen (p=0,02) diğer hemoliz parametreleri ile birlikte değerlendirildiğinde, iki kanül arasında klinik olarak anlamlı bir fark olmadığını görüldü.
Özet (Çeviri)
This research is a single-center, prospective, randomized, controlled study to measure the effect of two different diameters arterial cannulas on hemolysis rates during and after CPB in patients with a limited body surface area. The study population consisted of volunteer patients who applied to Acıbadem Maslak Hospital for elective isolated coronary bypass surgery and met the inclusion criteria. Patients were randomly allocated into two groups. A total of 44 patients were included in the study by 21 patients were assigned to Group A to use small diameter arterial cannula (20 Fr.- 6,7 mm.), 23 patients (24 Fr.-8 mm.) were assigned to Group B using arterial cannula for circulation. Same equipment was used excluding arterial cannula diameter for CPB to the patients who constitute the sample of the study, cardiopulmoner by-pass machine was controlled only by researcher and blood samples constituting the study data were obtained by the same healthcare professionals. The first blood sample was taken before starting the surgical incision, the second blood sample before leaving the CPB, and the third blood sample was taken one hour later, after the pump blood was given to the patient when the patient was transferred to the intensive care unit and all delivered to the laboratory. The same parameters were examined in three blood samples taken from the patients. Five of these parameters were Haptoglobin, Lactate Dehydrogenase (LDH), Indirect Bilirubin, Reticulocyte and Free Plasma Hemoglobin. Considering the free hemoglobin value from the hemolysis parameters examined as a result of the research, although in terms of hemolysis there was a statistically significant difference (p=0.02) between 20 Fr. (6,7 mm.) arterial cannula used in group A and 24 Fr. (8 mm.) used in group B, there was no clinically significant difference between the two cannulas when evaluated together with other hemolysis parameters.