İnsani gelişmişlik seviyesi ile hibrit rejimler arasındaki ilişki
Relationship between human development level and hybrid regimes
  1. Tez No: 682008
  2. Yazar: MUHAMMED AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri incelenirken yalnızca kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla ve milli gelir veri olarak baz alınmaktadır. İnsani gelişmişlik seviyesinin değerlendirilmesinde ise gelirle birlikte sosyo-politik hususlar, sağlık ve eğitim gibi temel etmenler de dâhil edilerek değerlendirme yapılmaktadır. İnsani gelişim ekonomik refahtan öte insan hayatındaki zenginliğe ve fırsat özgürlüğüne odaklanmaktadır. Ülkelerin insani gelişmişlik endeksi ise 1993 yıllından itibaren“Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme Programı”tarafından yayınlanmaktadır. Demokratik ölçümler her yıl evrensel demokratik değerler çerçevesinde The Economist ve Freedom House tarafından yapılmaktadır. Freedom House 1970'li yıllardan itibaren demokrasi değerlendirmesini“İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”çerçevesinde yapmaktadır. The Economist ise 2006 yılından itibaren demokrasi endekslerini hükümetlerin işleyişini, sivil ve siyasal özgürlükleri, seçim süreçlerini, siyasal kültürü ve siyasal katılımı inceleyerek hazırlamaktadır. Demokratik standartlar açısından ülkeler tam demokrasiler, kusurlu demokrasiler, hibrit rejimler ve demokratik olmayan rejimler olarak sınıflandırılmaktadır. Hibrit rejimlerde demokratik rejimlerin belli özelliklerine rastlanmakla birlikte ifade özgürlüğü, serbest seçimler, kişi ve hak ve hürriyetleri gibi konularda demokratik olmayan rejimlerdeki özelliklere de rastlanmaktadır. Bu açıdan bir tür karma rejim olarak ele alınabilmektedir. Bu çalışmada, hibrit rejimlerin insani gelişmişlik seviyesiyle olan ilişkisi irdelenecektir. Çalışmanın hipotezi; insani gelişmişlik seviyesi ile hibrit rejimler arasında bir ilişkinin bulunduğudur. Çalışmanın yöntemi ise betimsel ve tarihsel araştırma yöntemleri ve belgeye dayalı veri analizidir. Bu doğrultuda Freedom House, The Economist Dergisi ve İnsani Gelişmişlik Endeksi verileri incelenerek sonuca ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
When examining the development levels of countries, only the per capita gross domestic product and national income are taken as a basis. In evaluating the level of human development, basic factors such as socio-political issues, health and education are also included with income. Human development focuses on wealth and freedom of opportunity in human life rather than economic well-being. The human development index of the countries has been published by the“United Nations Human Development Program”since 1993. Democratic measurements are made every year by The Economist and Freedom House within the framework of universal democratic values. Freedom House has been evaluating democracy since the 1970s within the framework of the“Universal Declaration of Human Rights”. The Economist, on the other hand, has been preparing the democracy indexes by examining the functioning of governments, civil and political freedoms, election processes, political culture and political participation since 2006. In terms of democratic standards, countries are classified as full democracies, flawed democracies, hybrid regimes and undemocratic regimes. While certain characteristics of democratic regimes are encountered in hybrid regimes, there are also features of non-democratic regimes in issues such as freedom of expression, free elections, and individual and rights and freedoms. In this respect, it can be considered as a kind of mixed regime. In this study, the relationship between the human development level of societies and political regimes and the relationship of hybrid regimes with the level of human development will be examined. The hypothesis of the study is that there is a relationship between human development level and hybrid regimes. The method of the study is descriptive and historical research methods and documented data analysis. In this direction, the results will be tried to be reached by examining the data of Freedom House, Economist Magazine and Human Development Index.