Türkiye'de ki kalp damar cerrahisi ameliyatlarında kullanılan kalp-akciğer makinasının komponentleri ve kullanım oranları
Components and usage rate of heart-lung machine used in cardiovascular surgery in Turkey
  1. Tez No: 682026
  2. Yazar: ATAKAN YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN ŞENAY, DOÇ. DR. AHMET ÜMİT GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Geçtiğimiz yüzyılın ortalarında başlayan açık kalp cerrahisi alışagelmiş özelliklerden değişiklikler ve yeniliklerle yol almaktadır. Açık kalp cerrahisinin en önemli komponenti hiç tartışmasız Kalp-Akciğer Makinesi'dir. Kalp akciğer makinesinin komponentleri kardiyopulmoner bypass (KPB) sisteminin güvenliği için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma KPB sırasında güvenlik tehdidi oluşturabilecek kazaları önlemek, Türkiye'de ki Kalp Cerrahisi merkezlerinde bulunan kalp-akciğer makinesinin komponentlerini ve komponentlerin kullanım oranlarını belirlemek, hali hazırda Türkiye'de çalışan perfüzyonistlerin mesleki çalışma yıllarını ve eğitim seviyelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın yapılmasında ülkemizde bulunan perfüzyonistlere 21 sorudan oluşan“TÜRKİYE'DE Kİ KALP DAMAR CERRAHİSİ AMELİYATLARINDA KULLANILAN KALP-AKCİĞER MAKİNASININ KOMPONENTLERİ ve KULLANIM ORANLARI”online bir anket gönderilmiştir. 77 perfüzyonistin katıldığı anket sonuçlarına göre ülkemizde yapılan kalp ameliyatı türleri, ameliyat türüne göre verilen kardiyopleji yöntemleri, ECMO cihazı ve Ototransfüzyon cihazı bulunan klinikler, ihtiyaç duyulan kalp akciğer makinesi komponentleri, perfüzyonistlerin çalıştıkları kliniklerdeki rolleri gibi verilere ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre perfüzyonistlerin kalp akciğer makinelerinin komponentlerini kullanım konusunda farklılıklar görülmektedir. Değişen ve gelişen teknoloji çağında yeni üretilen KPB güvenlik sistemlerinin kullanımını, gerekli eğitimlerle bilgilendirilmeleri ve ihtiyaç duydukları komponentleri temini konusunda desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Open heart surgery, which started in the middle of the last century, is led by changes and innovations from the usual features. The most important component of open heart surgery is undisputed Heart-Lung Machine. Components of the heart lung machine are of great importance fort he safety of the cardiopulmonary by-pass system. This study prevents accidents that may pose a safety threat during the cardiopulmonary by-pass system, to determine the components of the heart-lung machine in The Heart Surgery Centers in Turkey and the usage rates of the components, it was made to determine the Professional working years and training levels of perfusionists currently working in Turkey. In the conduct of this study, an online questionnaire consisting of 21 questions was sent to perfusionists in our country:“COMPONENTS AND USAGE RATES OF HEART-FLOWING MACHINE USED IN CARDIOVASCULAR SURGERY OPERATONS IN TURKEY”. According to the results of the survey of 77 perfusionists, the types of heart surgery performed in our country, cardioplegia methods given according to the type of surgery, clinics with ECMO device and Autotransfusion device, heart lung machine components needed, roles of perfusionists in the clinics where they work have been reached. According to the results obtained from the research, there are differences in perfusionists use of components of heart lung machines. In the age of changing and developing technology, the use of newly produced cardiopulmoner by-pass security systems should be supported in informing them with the necessary trainings and supplying the componets they need.