Astım tanısı alan çocuklarda astım kontrolü ve yaşam kalitesi
Asthma control and quality of life in childrens diagnosed with asthma
- Tez No: 682025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, astım tanısı alan çocuklarda astım kontrolü ve yaşam kalitesini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışma 01.01.2019-31.06.2019 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesi Çocuk Acil Servisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisi ve Çocuk Polikliniğine başvuran 10-18 yaş arasında astım tanısı alan 100 çocuk ve ebeveynleri ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Çocuk ve Ebeveyn Bilgi Formu”,“Astımlı Çocuk ve Adölesanlar İçin Öz Etkililik Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi ve One-way Anova testi kullanılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce katılımcılardan sözlü ve yazılı izin, kurumlardan etik kurul onayı alınmıştır. Çalışmada çocukların %58.0'ının 10-14 yaş aralığında ve %61.0'ının erkek olduğu bulunmuştur. Ailelerin, %73.0'ının astım öyküsü bulunduğu ve %44.0'ının evinde sigara içildiği belirlenmiştir. Çalışmaya katılan çocukların %51.0'ının 0-3 yıl önce astım tanısı aldığı ve %66.0'ının ilaçlarını tek başına kullandığı saptanmıştır. Çocukların %85.0'ının okula devamsızlığı olduğu, %79.0'ının son bir yıl içinde astımın günlük yaşamı etkilediği, bu çocuklardan %40.5'inin okula devamsızlık yaptığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study and cross-sectional was conducted to determine asthma control and quality of life in childrens diagnosed with asthma. The study was carried out with 100 children between the ages of 10 and 18 who were diagnosed with asthma between 01.01.2019 and 31.06.2019 in Yozgat City Hospital Pediatric Emergency Service, Child, Health and Diseases Service and Pediatric Outpatient Clinic. The data were obtained by face-to-face interview technique using“Child and Parent Information Form”,“Self-Efficacy Scale for Asthmatic Children and Adolescents”and“Quality of Life Scale for Children”. Independent groups t test and One-way Anova test were used to evaluate the data. Before starting the study, verbal and written permission from the participants and ethical committee approval from the institutions were obtained. In the study, it was found that 58.0% of the children were between the ages of 10-14 and 61.0% were boys. It was determined that 73.0% of the families had a history of asthma, 44.0% were smoking at home. It was found that 51.0% of the children included in the study were diagnosed with asthma 0-3 years ago and 66.0% used their drugs alone. It was determined that 85.0% of the children did not attend school, 79.0% had asthma in the last year and 40.5% of these children did not attend school.